Jak Utylizować Sprzęt Elektroniczny: Praktyczne Wskazówki

Utylizacja sprzętu elektronicznego jest niezwykle istotna ze względu na ochronę środowiska oraz zapobieganie negatywnym skutkom dla zdrowia ludzi. Wiele urządzeń elektronicznych zawiera substancje szkodliwe, które mogą zanieczyścić glebę, wodę i powietrze, jeśli nie zostaną właściwie utylizowane. Dlatego warto poznać sposoby, jak odpowiednio pozbyć się nieużywanego sprzętu elektronicznego.

Czytaj więcej
Druk i nie tylko. Możliwości urządzeń wielofunkcjnych

Drukarka to urządzenie, które jest praktycznie w każdym domu i firmie. Warto jednak podkreślić, że obecnie coraz częściej klienci decydują się na urządzenie wielofunkcyjne. Czym różni się ten sprzęt od zwykłej drukarki? Przede wszystkim ma szerszy wachlarz funkcji, które przydadzą się zarówno w domu, jak i w firmie. Dowiedz się więcej, jakie możliwości oprócz drukowania ma urządzenie wielofunkcyjne.

Czytaj więcej
Bezprzewodowa mini kamera szpiegowska

Czasami zdarza się, że jesteśmy zmuszeni uzyskać pewne informacje na własną rękę. Czy to ze względów bezpieczeństwa, czy z powodu innych, skomplikowanych sytuacji. Pomóc nam w osiągnięciu tego celu może cały arsenał akcesoriów detektywistycznych, w tym także mini kamera szpiegowska. Zobaczmy, co oferuje ten sprzęt i do jakich działań przyda się najbardziej.

Czytaj więcej
5 najważniejszych korzyści z posiadania smartwatcha

Obecnie smartwatche są bardzo powszechne. Te niewielkie urządzenia noszone na nadgarstku wydają się prostymi dodatkami do garderoby, ale potrafią znacznie więcej niż tylko informować użytkownika o czasie. Poznaj 5 najważniejszych korzyści, jakie uzyskasz, posiadając inteligentny zegarek i przekonaj się, dlaczego warto rozważyć jego zakup.

Czytaj więcej
Zasady projektowania systemów alarmowych

Głównym zadaniem systemów alarmowych jest odpowiednie zabezpieczenie obiektów, a często także ich bezpośredniego otoczenia. Cel ten można osiągnąć stosując różnego rodzaju urządzenia monitorujące oraz uniemożliwiające dostęp osobom niepowołanym. Ważne jest jednak, aby zostały one odpowiednio dobrane. Dlatego tak istotnym etapem tworzenia systemów alarmowych jest ich profesjonalne zaprojektowanie. Pozwala ono dopasować zabezpieczenia do warunków otoczenia czy specyfiki ochranianych budynków.

Czytaj więcej
Jak wybrać najlepszy kabel HDMI

Kable HDMI pojawiły się na rynku relatywnie niedawno, jednakże zdążyły one podbić rynek szeroko pojętych artykułów RTV, jako że sprawdzają się one ponadprzeciętnie dobrze jeżeli chodzi o szybkie oraz pozbawione zakłóceń przesyłanie nieskompresowanego sygnału audio i wideo.

Czytaj więcej
Co lepsze sieci miedziane czy światłowodowe?

Dostęp do internetu jest obecnie usługą powszechną i coraz tańszą. Poprawia się również komfort użytkowania sieci, poprzez większe prędkości transmisji danych czy wykorzystanie technologii bezprzewodowej. Jednak nadal znaczna część przyłączy internetowych jest realizowana przy pomocy przewodów. Do niedawna najpopularniejsze były kable miedziane, ale od jakiegoś czasu wypierają je przewody światłowodowe. Warto więc wiedzieć o zaletach i wadach każdego z tych rozwiązań.

Zalety i wady przewodów miedzianych 

Przewody miedziane ze względu na swoje właściwości przewodzenia oraz stosunkowo niską cenę były przez ostatnie kilkanaście lat powszechnie wykorzystywane do wykonywania przyłączy internetowych oraz infrastruktury systemów sieciowych zwłaszcza w biurowcach, akademikach czy budynkach użyteczności publicznej. Jak wyjaśnia ekspert firmy sprint specjalizującej się w  nowatorskich rozwiązaniach IT:

"Początki sieci to dominacja okablowania miedzianego. Niska cena przewodów miedzianych, mała awaryjność oraz łatwość montażu sprawiły, że wewnętrzne sieci komputerowe, a także zewnętrzne magistrale przesyłowe budowano wyłącznie w oparciu o to rozwiązanie. Jednak wraz ze wzrostem szybkości transmisji danych współdzielone okablowanie miedziane stosowane w połączeniach zewnętrznych przestało być wystarczające i zostało wyparte przewodami światłowodowymi. Mimo to sieci wewnętrzne wciąż w większości oparte są na kablach miedzianych. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze sieć bazująca na przewodach z miedzi jest prostsza w utrzymaniu, konserwacji, diagnostyce oraz naprawie. Ponad to zarządzanie taką siecią nie wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy. Niższy jest więc zatem koszt jej eksploatacji. Po drugie istniejąca infrastruktura umożliwia dalszą rozbudowę sieci bez konieczności ponoszenia wysokich wydatków. Przejście na przewody światłowodowe w takim przypadku będzie inwestycją bardzo kosztowną". 

Zalety i wady przewodów światłowodowych

Dynamiczny rozwój usług internetowych spowodował, że przewody światłowodowe przestały być zarezerwowane wyłącznie dla budowy międzymiastowych połączeń o dużej przepustowości, ale zaczęto wykorzystywać je w budowie nowych, zwłaszcza lokalnych przyłączy internetowych. Obecnie nawet cena przewodów światłowodowych przestaje być barierą. Dostawcy internetu zdają sobie sprawę, że ogromna konkurencja na tym rynku wymusza stosowanie rozwiązań, które przyciągną nowych klientów. Przewagą infrastruktury światłowodowej jest wysoka sprawność działania, dość niska awaryjność oraz możliwość realizacji nawet najbardziej wymagających rozwiązań czy obsługi zaawansowanych systemów teleinformatycznych, takich jak np. automatyka budynkowa czy inteligentne systemy transportowe. Tak więc wybór rodzaju okablowania jest sprawą bardzo indywidualną. Tym bardziej, że oba rodzaje przewodów posiadają zarówno wady jak i zalety.

Kioski multimedialne - co to jest?

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się kioski multimedialne. Powstały one w wyniku rozwoju technologii, który w ostatnich latach postępuje bardzo szybko. Prawdopodobnie większość ludzi słyszało kiedyś o tych nowoczesnych urządzeniach, jednak nie wszyscy wiedzą do czego owe kioski służą.

Czytaj więcej
Co zrobić ze starym laptopem lub komputerem?

Co zrobić ze starym laptopem lub komputerem? Takie pytanie zadaje sobie większość użytkowników sprzętu elektronicznego. W dobie podstępu technologicznego mamy do czynienia ze zjawiskiem szybkiego starzenia się sprzętu komputerowego. Sprzęt, który jeszcze jakiś czas temu stanowił nowinkę na rynku IT, po pewnym czasie może już nie sprostać wymaganiom stawianym przez zaawansowane programy lub gry. Problematyczne mogą być również różnego rodzaju uszkodzenia i niesprawne złącza. Naprawa nie zawsze okaże się być dla nas w pełni opłacalna. Być może jest to wówczas dobry powód do tego, żeby pozbyć się nieużywanego komputera albo laptopa. W jaki sposób można to zrobić?

Czytaj więcej
Lokalizator gps. Co warto o nim wiedzieć? Jaki wybrać?

Żyjemy w czasach, gdzie rozwój technologiczny jest czymś normalnym, nikogo nie zaskakuje, bo już się do niego przyzwyczailiśmy. Pomaga w wielu sytuacjach i ciężko sobie dzisiaj wyobrazić życie bez niektórych urządzeń. Jednym z nich jest na pewno lokalizator gps, który omówimy w poniższym artykule!

Czytaj więcej
Co warto wiedzieć o rezystorach?

Rezystory, nazywane także opornikami, wykorzystywane są do ograniczania wartości prądu przez nie przepływającego, zaś nadmiar tej energii, powstały w wyniku zatrzymania w oporniku, wydzielany jest w postaci ciepła. Rezystory są elementami biernymi, stosowanymi praktycznie w każdym obwodzie elektronicznym.

Czytaj więcej
Jak wybrać laptop poleasingowy?

Laptopy poleasingowe to używane laptopy służbowe, które po okresie spłaty rat leasingowych duże firmy często odsprzedają a same „odnawiają” flotę. Jest to szansa na upolowanie sprzętu najwyższej jakości, naprawdę wydajnego komputera przenośnego za bardzo rozsądną cenę.

Czytaj więcej
Premiera procesorów Intel

Końcem sierpnia bieżącego roku miała miejsce oficjalna premiera najnowszych procesorów Intel Kaby Lake. Intel uczynił wszystko, aby procesor Kaby Lake stał się pełnoprawną następną generacją procesorów Intel Core.

Czytaj więcej
Obrabiarka CNC vs drukarka 3D - czy mogą ze sobą konkurować?

Dzisiejsze technologie pozwalają nam udoskonalać wyroby pod wieloma względami – precyzyjności, szybkości oraz kosztów wykonania. Idealnym przykładem są obrabiarki CNC, czyli obrabiarki sterowane komputerowo. Za ich pracę odpowiada kod alfanumeryczny, który kontroluje ruchy wykonywane przez urządzenie oraz ich kolejność. Niegdyś obrabiarki CNC były stosowane głównie do produkcji na wysoką skalę. Obecnie wykorzystuje się je również do mniejszych ilościowo produkcji. Najczęściej służą do przeprowadzania obróbki skrawaniem. Stosowanie techniki CNC to wygoda, oszczędność materiału i czasu. Obrabiarki CNC są również uniwersalne – za ich pomocą można pracować w zasadzie na każdy typie materiału. Wybory z plastiku, metalu, drewna, a nawet wosku, czy tkanin poddają się precyzyjnemu i dokładnemu obrabianiu przy wykorzystaniu sterowania komputerowego.

Czytaj więcej
Telewizor 4 K

Progres technologiczny wydaje się nie ustawać, a producenci cały czas usiłują skłonić nas do aktualizacji domowego sprzętu audiowizualnego. W kwestii telewizorów najnowszą atrakcjąjest standard Ultra HD, nazywany także zamiennie 4K, obiecujący znakomitą jakość obrazu a także dźwięku.

Czytaj więcej
Instalacja fotowoltaiczna zimą

Od pewnego czasu panele fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego, gdyż fotowoltaika pozwala na ekologiczne korzystanie z energii wytwarzanej przez promienie słoneczne. Sprawność działania instalacji fotowoltaicznej zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Jak zatem działają panele pv zimą?

Kolektory słoneczne – wpływ niskich temperatur

Wielu inwestorów zainteresowanych instalacją paneli fotowoltaicznych często zastanawia się jak działa ona zimą, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera. Co prawda nowoczesne panele PV działają przez cały rok, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w sezonie zimowym produkcja energii jest mniejsza, niż latem. Ze względu na krótsze dni oraz znacznie mniejsze nasłonecznienie, każda instalacja pracuje zimą krócej i w związku z tym produkuje mniej energii.

W zimie duży problem stanowią opady, bowiem spadający śnieg często osadza się na panelach. Niemniej, gdy panele fotowoltaiczne są ustawione pod odpowiednim kątem, to dzięki hartowanej szybie o niskim współczynniku chropowatości, znajdującej się na wierzchniej części panelu, pokrywa śnieżna potrafi się ześlizgiwać samoczynne.

Obecnie stosowane technologię produkcji sprawiają, że fotowoltaika potrafi dobrze pracować przy temperaturach sięgających nawet do -40 stopni C. Wraz ze spadkiem temperatury paneli zwiększa się napięcie modułu, niemniej nie ma to dużego wpływu na wartość natężenia prądu i dzięki temu wzrasta moc panelu. Ten parametr jest zmienny w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od rodzaju zainstalowanych modułów.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać w czasie zimy?

Mnóstwo osób chcących zainwestować w kolektory fotowoltaiczne zastanawia się, czy wymagają one odśnieżania, wówczas gdy zostaną obficie zasypane śniegiem. Producenci paneli fotowoltaicznych zapewniają, że nie ma konieczności odśnieżania modułów fotowoltaicznych, niemniej nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tej czynności. Każdy inwestor może we własnym zakresie odśnieżyć panele fotowoltaiczne znajdujące się na jego dachu, niemniej trzeba to zrobić bardzo ostrożnie oraz delikatnie, bowiem w przeciwnym razie można zniszczyć powierzchnię panelu lub zarysować powierzchnię szyby.

Podsumowując można stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna jest całoroczna i mimo że zimą produkcja energii jest mniejsza to w rozrachunku całorocznym zysk jest po stronie inwestora.

Jak samodzielnie wymienić kartę graficzną w laptopie

Jeśli popsuje się nam karta graficzna w laptopie, lub po prostu chcemy zmienić ją na taką o lepszych parametrach, nie musimy wybierać się do serwisu i przepłacać. Wymiana karty graficznej to jedna z prostszych napraw, możemy ją samodzielnie przeprowadzić w domu. Przeczytaj, jak to zrobić.

Czytaj więcej
Jakie zastosowanie mają systemy identyfikacji RFID?

RFID stanowi nowoczesną formę bezprzewodowej komunikacji, opartej na działaniu fal radiowych. Umożliwia ona skuteczne oznaczanie różnego rodzaju obiektów, a następnie ich śledzenie oraz identyfikowanie. Z uwagi na swoje cenne właściwości jest powszechnie wykorzystywana w wielu branżach. Jakich? Oto kilka najpopularniejszych zastosowań systemu identyfikacji RFID.

Czytaj więcej
Bezpieczne podróżowanie podczas wakacji

Przed nami czas wakacji. Wiele osób wyjeżdża na wymarzony urlop własnym samochodem. Oznacza to często konieczność pokonania wielu kilometrów, a więc za kierownicą trzeba będzie spędzić kilka, może nawet kilkanaście godzin. Jak przygotować się do podróży, aby przebiegła ona bezpiecznie?

Czytaj więcej
Czym układy rozruchowe?

Kiedy patrzymy na dane urządzenie, niezależnie jak proste w konstrukcji bądź jak bardzo złożone ono jest, najczęściej bierzemy pod uwagę jedynie pełną strukturę całościową - czyli kompletne urządzenie, które widzimy. Nie zastanawiamy się raczej, jak wiele elementów, sterowników, kontrolerów czy współdzielni musi znajdować się pod tym mechanicznym bądź elektrycznym pancerzem, aby wszystko razem współgrało i funkcjonowało w oczekiwany sposób.

Czytaj więcej