Od pewnego czasu panele fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego, gdyż fotowoltaika pozwala na ekologiczne korzystanie z energii wytwarzanej przez promienie słoneczne. Sprawność działania instalacji fotowoltaicznej zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Jak zatem działają panele pv zimą?
Kolektory słoneczne – wpływ niskich temperatur
Wielu inwestorów zainteresowanych instalacją paneli fotowoltaicznych często zastanawia się jak działa ona zimą, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera. Co prawda nowoczesne panele PV działają przez cały rok, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w sezonie zimowym produkcja energii jest mniejsza, niż latem. Ze względu na krótsze dni oraz znacznie mniejsze nasłonecznienie, każda instalacja pracuje zimą krócej i w związku z tym produkuje mniej energii.
W zimie duży problem stanowią opady, bowiem spadający śnieg często osadza się na panelach. Niemniej, gdy panele fotowoltaiczne są ustawione pod odpowiednim kątem, to dzięki hartowanej szybie o niskim współczynniku chropowatości, znajdującej się na wierzchniej części panelu, pokrywa śnieżna potrafi się ześlizgiwać samoczynne.
Obecnie stosowane technologię produkcji sprawiają, że fotowoltaika potrafi dobrze pracować przy temperaturach sięgających nawet do -40 stopni C. Wraz ze spadkiem temperatury paneli zwiększa się napięcie modułu, niemniej nie ma to dużego wpływu na wartość natężenia prądu i dzięki temu wzrasta moc panelu. Ten parametr jest zmienny w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od rodzaju zainstalowanych modułów.
Czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać w czasie zimy?
Mnóstwo osób chcących zainwestować w kolektory fotowoltaiczne zastanawia się, czy wymagają one odśnieżania, wówczas gdy zostaną obficie zasypane śniegiem. Producenci paneli fotowoltaicznych zapewniają, że nie ma konieczności odśnieżania modułów fotowoltaicznych, niemniej nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania tej czynności. Każdy inwestor może we własnym zakresie odśnieżyć panele fotowoltaiczne znajdujące się na jego dachu, niemniej trzeba to zrobić bardzo ostrożnie oraz delikatnie, bowiem w przeciwnym razie można zniszczyć powierzchnię panelu lub zarysować powierzchnię szyby.
Podsumowując można stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna jest całoroczna i mimo że zimą produkcja energii jest mniejsza to w rozrachunku całorocznym zysk jest po stronie inwestora.