Jak wybrać laptop poleasingowy?

Laptopy poleasingowe to używane laptopy służbowe, które po okresie spłaty rat leasingowych duże firmy często odsprzedają a same „odnawiają” flotę. Jest to szansa na upolowanie sprzętu najwyższej jakości, naprawdę wydajnego komputera przenośnego za bardzo rozsądną cenę.

Oczywiście wybór laptopa używanego jest zawsze obarczony pewnym ryzykiem, jednak finalnie, może okazać się znacznie lepszą inwestycją, niż kupowanie nowego notebooka budżetowego o słabej konstrukcji.

Używany, ale z gwarancją

Szukając ofert laptopów poleasingowych wybierajmy te, w których sprzęt jest jeszcze objęty gwarancją. Jeśli gwarancja producenta już nie obowiązuje szukajmy sklepu bądź pośrednika, który dodatkowo udziela, zwykle krótkiej, na przykład sześciomiesięcznej, własnej gwarancji.

Jak kupować?

Jeśli planujemy zakup używanej elektroniki internet jest doskonałym źródłem poszukiwań ofert, ale już nie koniecznie dobrym pomysłem na przeprowadzenie całej transakcji. Szukajmy firm i pośredników z naszego miasta i koniecznie obejrzyjmy sprzęt osobiście. W tym punkcie widać najlepiej zdecydowaną przewagę jaką mają laptopy poleasingowe, nad sprzętem używanym oferowanym przez osoby prywatne. Firmy zwykle korzystają z pośrednictwa wyspecjalizowanych firm, które biorą na siebie część odpowiedzialności za działanie sprzętu. W przypadku zakupu od osoby prywatnej często nie jesteśmy w stanie przeprowadzić wszystkich testów, a w razie wad, które ujawnia się po transakcji pozostajemy zasadniczo bez żadnej ochrony.

Używany laptop – jakie testy możemy przeprowadzić sami?

Nie wszystko możemy sprawdzić przy zakupie, szczególnie jako laicy. Jednak pewne parametry może określić każdy. Przy wyłączonym laptopie sprawdźmy czy matryca nie ma żadnych większych zarysowań czy uszkodzeń. Z kolei na włączonym – poruszajmy klapą, by sprawdzić czy na ekranie nie pojawiają się żadne zmiany, które mogą świadczyć o uszkodzeniu matrycy lub zużyciu taśmy matrycy. Typowymi zmianami jest odwrócony obraz, nieprawidłowe piksele, przekłamany kolor, pasek pikseli o określonym kolorze. Oceńmy też matrycę z boku, widoczne plamki oznaczają, że matryca została kiedyś uderzona. Zwróćmy szczególną uwagę na złącze ładowania i zasilacz, bo jego zużycie może nastręczyć nam sporo problemów podczas użytkowania. Sprawdźmy także baterię, bo zazwyczaj to najsłabsza strona używanych laptopów. Do określenia parametrów baterii służy aplikacja BatteryMon. W programie wybieramy "Info" -"Battery Information" i porównujemy parametry "Design capacity" (fabryczna pojemność baterii) oraz "Full charge capacity" (maksymalna pojemność baterii w danym momencie). Sprawdźmy także wszystkie porty w laptopie na przykład za pomocą pendrive’a.