Sny w nocy - fazy, pamięć i przemiany psychiki

Sen, integralna część naszej egzystencji, ukrywa w sobie sporo intrygujących aspektów. Odnajdując różne atrybuty snu, objawia się nam nie wyłącznie jego złożoność, lecz także możność do przeszukiwania własnej umysłowości jak również poznania zamaskowanych warstw naszej jaźni. Sen staje może być w takim razie nie tylko cząstką trwania, lecz również pociągającą przestrzenią do odnajdowania siebie a także istniejącego wokół nas świata. Prezentujemy parę ciekawostek odnośnie do snów, jakie są w stanie uzupełnić naszą wiedzę w kwestii tego skrytego świata.

Czytaj więcej
Wizyta u psychologa

Żyjemy w  czasach, gdzie mając kontakt z milionami ludzi z całego Świata jesteśmy samotni, a każdy kolejny dzień, pomimo obfitej liczby wszechdostępnych codziennie rozrywek i przyjemności, spostrzegamy jako nieinteresujący i powtarzalny.

Czytaj więcej
Witamina C zapobiega zaćmie

Według testów dokonanych przez uczonych z Kings Collage London jarzyny a także owoce zasobne w witaminę C cyklicznie konsumowane mogą mieć znaczenie na przeciwdziałanie zaćmie. Rezultaty tych badań opublikowane zostały w piśmie "Ophthalmology".

Czytaj więcej
Bądź przygotowany do matury

Egzamin maturalny to jeden z najważniejszych egzaminów w karierze każdego ucznia. Przedmioty, które należy zaliczyć na poziomie rozszerzonym, mają fundamentalne znaczenie dla nadchodzących studiów i ścieżki zawodowej. Wobec tego wskazane jest się przygotować i przystąpić do egzaminu z pełnym zaangażowaniem. Poniżej opisujemy 5 sugestii, które pomogą poprawnie zdać egzamin maturalny.

Czytaj więcej
Opieka nad koszatniczką

Które zwierzęta domowe zobaczyć można w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok psów i kotów naszymi ulubieńcami nierzadko są gryzonie. Sklepy zoologiczne w tej chwili proponują nam nam coś więcej niż jedynie chomiki albo myszki. W efekcie w gronie naszych ulubieńców pojawiła się koszatniczka – ujmujący gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczki zdobyły serca Polaków swym wizerunkiem a także łatwością hodowli. Chociaż nie jest to gryzoń zbyt wymagający, to jak każdy zwierzak wymaga odpowiedniego podejścia ze strony człowieka. Jak wobec tego zadbać o koszatniczkę?

Czytaj więcej
Młodsze rodzeństwo dobe dla zdrowia

Uczeni dowiedli, iż u osób, mających młodszego brata albo siostrę obniża się ryzyko zachorowań na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym bracie lub siostrze aktywizuje się poczucie odpowiedzialności, podobnie jak cechy przywódcze.

Czytaj więcej
Tornado - destruktywna władza przyrody

W ostatnim czasie wszelkie środki masowego przekazu obiegły tragiczne zdjęcia z tragicznych zdarzeń w USA . Aż w sześciu stanach miały miejsce wielkie trąby powietrzne, które wprost usunęły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Szacuje się, że w rezultacie ogromnej siły trzydziestu tornad, które szalały na obszarze przeważnie stanu Kentucky mogło zginąć przeszło 100 osób, a liczba poszkodowanych obliczana jest na około tysiąc. Powyżej pięćset tysięcy osób zostało bez dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało dokładnie zrównane z ziemią. Unicestwione zostały szkoły, fabryki, domy oraz magazyny. Pozostał zaledwie gruz. Chociaż jeszcze trwają czynności ratunkowe i likwidowanie szkód, sekwencja tornad, jakie przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została ogłoszona przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”.

Czytaj więcej
Po co powinno się często sięgać po książkę

Czytanie to nie jedynie metoda na przyjemne spędzenie wolnego czasu, ale także pożywka dla naszego mózgu. Wszelkie badania udowadniają, że osoby, regularnie sięgające po książkę, są bardziej inteligentne, bardziej bystre i mają więcej empatii. Dlaczego jeszcze warto czytać?

Czytaj więcej
Rafy koralowe nośnikiem informacji?

Każdy wie na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, potrafimy w łatwy sposób policzyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Podobne zjawisko działa również w koloniach koralowców. W szkielecie pojedynczych okazów znaleźć można bowiem pierścienie, których obecność odzwierciedla czas życia a jednocześnie zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych ciekawych organizmów.

Czytaj więcej
Czy opłaca się czytać książki po angielsku?

Uczenie się języka to nie taka banalna rzecz. W wielu przypadkach z trudem przeznaczyć nam na nią czas lub wykrzesać w sobie troszkę motywacji. Szczęśliwie istnieje na to prosta a także efektywna metoda. Wystarczy zacząć czytać książki w języku, którego chcemy sie nauczyć. Znakomicie sprawdzi się to przy nauce języka angielskiego, szczególnie w przypadku książek napisanych w prosty oraz zwięzły sposób!

Czytaj więcej
Nowości książkowe maja na prezent dla dzieci

Dziecko otrzymując pierwsze książeczki z ilustracjami, rozpoczyna poznawanie nie tylko książki, czym jest, czemu służy, ale także jej zawartości. Pokazywanie pociechom zwierzątek, klasycznych bohaterów znanych bajek, to zestaw naczyń połączonych. Pociecha nabywa nie tylko nazwy, ale także cechy przypisane zwierzętom oraz ich bohaterom.

Czytaj więcej
Wyzwanie - 52 książki

Uczniowie w szkole nie lubią czytać? Nie wiesz na jakim etapie czytelnictwa się znajdują? Jest na to sposób. Ludzie to istoty budujące kulturę. Przesądzają o tym jakie wartości będzie ona prezentować, jakie treści będą popularne. Książki jako dosyć archaiczna rzecz, czytane są, ale niechętnie i nieczęsto. Spotęgowanie potrzeby czytania można zdziałać z pomocą jego promowania, a przykładem może być Challange 52 książki w 2016 roku.

Czytaj więcej
Turtle - pierwszy wrocławski łazik ziemski

Grupa inżynierów, którzy niedawno tworzyli łaziki marsjańskie na Politechnice Wrocławskiej, wypuszcza na rynek pierwszego łazika... ziemskiego! Nowy łazik nazywa się Turtle. To czterokołowy robot, który w ma zachęcać do spędzania większej ilości czasu poza domem.

Czytaj więcej
Nauka dla medycyny

Na schorzenie Alzheimera cierpią miliony ludzi, a według najnowszych obliczeń do roku 2030 liczba chorych sięgnie 65 milionów. Jest to choroba nieuleczalna, a przynajmniej było tak do niedawna, gdyż przypuszczalnie odkryto na nią lekarstwo.

Czytaj więcej
Detoks organizmu

Wyzbywanie się toksyn z organizmu czasami jest długą walką. Jeżeli nie pomagają metody najprostsze, domowe, należałoby udać się do eksperta, gdyż przypuszczalnie nasza diagnoza jest mylna i nie cierpimy na nadmierne zanieczyszczenie naszego organizmu toksynami pochodzącymi z jedzenia i powietrza, lecz zmagamy się z poważniejszą chorobą.

Czytaj więcej