Wyzwanie - 52 książki

Uczniowie w szkole nie lubią czytać? Nie wiesz na jakim etapie czytelnictwa się znajdują? Jest na to sposób. Ludzie to istoty budujące kulturę. Przesądzają o tym jakie wartości będzie ona prezentować, jakie treści będą popularne. Książki jako dosyć archaiczna rzecz, czytane są, ale niechętnie i nieczęsto. Spotęgowanie potrzeby czytania można zdziałać z pomocą jego promowania, a przykładem może być Challange 52 książki w 2016 roku.

Dla niewtajemniczonych - Challenge 52 książki jest akcją, mającą na celu zachęcanie do czytania jak największej ilości książek w ciągu roku. Osoby zainteresowane zgłaszają swoją partycypację i ich zadaniem jest przeczytanie 52 książek w roku, to znaczy średnio jedna lektura tygodniowo. Przeczytanymi tytułami można się podzielić na profilu facebookowym akcji.

Chociaż dzieci już w pierwszej klasie umieją czytać i to często skomplikowane teksty, to nauczyciele nie dostrzegają tego - a być może nie chcą widzieć? Co dzieje się z czytelnictwem nauczyciela? Czy dość dużo czasu przeznacza na samokształcenie, czy edukację ustawiczną? Samodzielne zapoznawanie się z literaturą przez nauczyciela jest ważnym elementem procesu edukacji. Pedagog jest osobą, z którą dzieci w początkowych latach bardzo silnie się utożsamiają a także bardzo mocno wierzą w to co mówi. W związku z tym pedagog ma wielkie pole do popisu ażeby stworzyć miejsce dla książek w świecie technizacji. Wystarczy, że sam będzie po nie sięgał, będzie podsuwał wychowankom tytuły, będzie rozmawiał z nimi na interesujące tematy związane z książkami. Wówczas zacznie widzieć, iż niektóre dzieci już dawno przerosły poziom czytanek, które są im serwowane. Być może postara się przystosować poziom czytanki do pojedynczych potrzeb wychowanków.

Pedagog może być osobą, która może nasycić potrzebę czytelnictwa u dzieci. Wystarczy, iż sam zainteresuje się nieco literaturą. Dzieci będą go naśladować i będą uczyć się wraz z nim, zrozumieją jak istotna jest książka w życiu, jak wiele wartości mieści w sobie i co dobrego dziecko zdoła z niej wydobyć dla całego swojego życia. Książki poszerzają horyzonty myślowe i budują nowe tory dla neuronów. Pomóż rozwinąć się młodym umysłom. Bądź wzorem do naśladowania - zgłoś się do Challenge 52 książki na ten rok.