Kamera 360 stopni

Odkąd wynaleziono kamerę, postrzeganie świata zupełnie zmieniło swoje oblicze.

Fakty historyczne powstania kamery

Historia powstania pierwszej kamery datowana jest na 1888 rok, ale tak naprawdę, pierwsza kamera ręczna, czyli mobilna została skonstruowana dwadzieścia lat później przez polskiego konstruktora. Jego wynalazek używany był przez reporterów do 1935 roku.

Od momentu pierwszego użycia, technologia w kierunku unowocześniania kamery nabrała pędu, powstawały nowe typy kamer, które znalazły zastosowanie i są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu filmowego i telewizyjnego, a obecnie także w internecie.

Kamera 360 stopni

Do wyjątkowych kamer można zaliczyć kamerę 360 stopni. Jest to urządzenie cyfrowe, które nagrywa obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości oraz w całkowicie nowym formacie – są to sferyczne, które są kompatybilne z goglami VR, które wprowadzają użytkownika niejako w środek nagrania – tego rodzaju obraz wywołuje wrażenie uczestniczenia w realistycznej grze.
Kamera ta ma nowatorską budowę, pozwalającą na jej obracanie się wokół własnej osi i rejestrowania widzianych wokół siebie - ale nie z góry na dół - obrazów. Specjalne wejście umożliwia zamontowanie kamery na statywie lub przytwierdzenie jej na stabilnym uchwycie do kasku.

Kamera może pracować z jednym obiektywem - lecz wtedy obraz jest nieco spłaszczony, lub z kilkoma obiektywami – nagrywany obraz staje się bardziej przestrzenny, dający lepsze wrażenia wizualne. Przy zakupie kamery 360 stopni warto sprawdzić liczbę obiektywów pracujących z kamerą oraz pojemność baterii i czas jej pracy, a także ilość slotów na karty pamięci. Ważna jest też wysoka rozdzielczość, preferowana na poziomie UHD, oraz możliwość pracy kamery tylko z wykorzystaniem zamontowanej baterii, czyli bezprzewodowo.

Zastosowanie kamer 360 stopni

Kamera 360 stopni znakomicie sprawdza się do nagrywania wszelkich imprez sportowych, widowisk na wolnym powietrzu, do rejestracji obrazów przekazywanych na żywo; jest wykorzystywana przez youtuberów, oraz użytkowników Facebooka. Najpopularniejsze to GoPro Fusion Kamera 360, Kamera sferyczna Ricoh Theta SC Pink, Bublcam 360 oraz Kamera 360 Ricoh Theta V.

Artykuł powstał we współpracy z https://insta360.com.pl/