Jak wybrać najlepszy kabel HDMI

Kable HDMI pojawiły się na rynku relatywnie niedawno, jednakże zdążyły one podbić rynek szeroko pojętych artykułów RTV, jako że sprawdzają się one ponadprzeciętnie dobrze jeżeli chodzi o szybkie oraz pozbawione zakłóceń przesyłanie nieskompresowanego sygnału audio i wideo.

Wiele osób nie zdaje sobie jednakże sprawy, że popularyzacja ta doprowadziła również do rozpoczęcia prac nad udoskonaleniem pierwotnego projektu okablowania, co z kolei poskutkowało udostępnieniem konsumentom rozlicznych wariantów kabli HDMI. Czym się one od siebie różnią oraz jak wybrać produkt w najpełniejszym stopniu dostosowany do naszych potrzeb?

W sytuacji, gdy nie wymagamy od przewodu maksymalnej wydajności oraz zabezpieczenia przed zakłóceniami, możemy się zdecydować na wybór jego wersji standardowej. Obsługuje ona obraz w jakości 720p oraz 1080i, natomiast jego maksymalna długość wynosić może do 15 metrów. Łatwo więc zauważyć, że jest to wyrób dedykowany przede wszystkim zastosowaniom konsumenckim, jako że w przypadku systemów przemysłowych może on się okazać zbyt krótki. W wielu rozwiązaniach obejmujących kamery i ekrany telewizyjne kluczową rolę odgrywa szybkość transferu danych. Jeżeli aspekt ten jest priorytetem również dla nas, sięgnąć powinniśmy po tak zwany High Speed HDMI, który to jest kablem umożliwiającym przesył informacji audio oraz wideo z szybkością dochodzącą do 10 Gbps, a dodatkowo obsługuje takie technologie jak 3D, 4K oraz Deep Color. Jest to oczywiście wyrób zauważalnie droższy od swojego standardowego odpowiednika, jednakże możemy z doświadczenia powiedzieć, że zapewnia on znacznie wyższą jakość obrazu, szybkość transferu, jak również ogranicza do absolutnego minimum wszelkiej maści zakłócenia oraz przestoje, które to mogłyby negatywnie odbić się na komforcie odbioru.

Zarówno kabel standardowy jak i High Speed nabyć można także w wersji obsługującej Ethernet, co z kolei pozwala na prowadzenie dwukierunkowej komunikacji pomiędzy urządzeniem a siecią. W zależności od typu wyrobu, na jaki się zdecydujemy, średnia szybkość transferu oscyluje w rzeczonej sytuacji w granicach od 5 do 11 Gbps, co w większości przypadków jest w pełni wystarczającym zakresem wartości. Ostatnim typem okablowania będącego bohaterem dzisiejszego wpisu jest HDMI w wersji Automotive, który to w lwiej części przypadków mocowany jest we wszelkiej maści pojazdach i umożliwia sprawną komunikację ze sobą urządzeń korzystających ze standardu HD. Jak doskonale wiemy, jest on wysoce narażony na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury oraz ewentualną wilgoć, a więc producenci zadbali o odpowiednie jego zabezpieczenie poprzez zastosowanie wysoce wydajnej, elastycznej oraz charakteryzującej się ponadprzeciętną żywotnością powłoki zewnętrznej. W wielu przypadkach stanowi ona także dodatkową barierę zabezpieczającą przed wstrząsami oraz zakłóceniami jakie generować mogą pozostałe działające w pojeździe urządzenia elektryczne i elektroniczne. Jak więc doskonale widać – wybór jest przeogromny, wszystko zależy natomiast od naszego zapotrzebowania oraz od zasobności naszego portfela!