Bezpieczne podróżowanie podczas wakacji

Przed nami czas wakacji. Wiele osób wyjeżdża na wymarzony urlop własnym samochodem. Oznacza to często konieczność pokonania wielu kilometrów, a więc za kierownicą trzeba będzie spędzić kilka, może nawet kilkanaście godzin. Jak przygotować się do podróży, aby przebiegła ona bezpiecznie?

Zanim wyjedziesz na wakacje

Przygotowania do podróży warto rozpocząć na kilka dni przed planowaną datą wyjazdu. W tym czasie powinniśmy sprawdzić, czy auto jest sprawne techniczne. Do tego pamiętamy o sprawdzeniu jego wyposażenia. W aucie nie powinno zabraknąć trójkąta ostrzegawczego, apteczki i gaśnicy. Zaleca się również, aby na wyposażeniu samochodu znalazł się nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa. Należy zabrać ze sobą zapas płynu do spryskiwacza. Konieczne jest także sprawdzenie, w jaki stanie jest bieżnik; być może jest on już tak płytki, że będziemy musieli wymienić opony. Ostatnią rzeczą, którą musimy zrobić to sprawdzenie ciśnienia w oponach. Nie zapomnijmy także o zabraniu dokumentów, które będą nam niezbędne w podróży. Przede wszystkim zabierzmy ze sobą polisę OC, a jeśli celem naszej podróży jest jeden z krajów, które nie są członkami Unii Europejskiej, pamiętajmy o Zielonej Karcie.

W trakcie podróży

Dzień przed wyjazdem dokładnie przejrzyj mapę samochodową. Zaplanuj swoją trasę. Jeżeli podróż ma trwać kilka lub więcej godzin, pomyśl o przerwach na odpoczynek. Nie muszą one być długie, wystarczy dwadzieścia minut, aby odpocząć. Specjaliści od bezpieczeństwa podróżowania zalecają, aby taką krótką przerwę robić średnio co dwie godziny. W czasie przerwy należy wysiąść z auta i pospacerować. Taka krótka przerwa jest potrzebna nie tylko kierowy, ale także pasażerom. Jest szczególnie ważna w przypadku, kiedy podróżują z nami osoby, które mają problemy z krążeniem. Spędzając kilka godzin w jednej pozycji zwiększamy ryzyko zakrzepicy. Osoby, które mają żylaki mogą przed podróżą zażyć aspirynę lub polopirynę. Zawarty w nich kwas acetylosalicylowy zmniejsza ryzyko zakrzepicy. W czasie podróży musimy także dużo pić, zwłaszcza w czasie upałów. O ile jest to możliwe pijmy wodę mineralną, a zrezygnujmy z picia kawy.

Jak ustawić klimatyzację?

Podróż w czasie upałów jest nie tylko mało komfortowa, ale także niezbyt bezpieczna. Kilka godzin spędzonych w mocno nagrzanym wnętrzu samochodu powoduje dość znaczny spadek koncentracji. W najlepszej sytuacji są osoby, które podróżują samochodem z klimatyzacją. Ale wiele z nich popełnia błąd ustawiając ją zbyt nisko. Różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a w kabinie auta nie może być zbyt duża. Osoby, które nie mają w aucie klimatyzacji powinny tak planować swoją podróż (jeśli jest to możliwe), aby nie przebiegała ona w samo południe. Konieczne są także częstsze przerwy. Podróżując samochodem bez klimatyzacji, na miejsce odpoczynku wybierajmy leśne parkingi, które zapewnią nam trochę cienia. Przeciwsłoneczne rolety podniosą komfort podróżowania.

Na pewne sytuacje na drodze nie mamy wpływu. Są jednak zasady, których przestrzeganie pomoże nam bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez BMW TEAM, salon BMW z Długołęki koło Wrocławia