Obrabiarka CNC vs drukarka 3D - czy mogą ze sobą konkurować?

Dzisiejsze technologie pozwalają nam udoskonalać wyroby pod wieloma względami – precyzyjności, szybkości oraz kosztów wykonania. Idealnym przykładem są obrabiarki CNC, czyli obrabiarki sterowane komputerowo. Za ich pracę odpowiada kod alfanumeryczny, który kontroluje ruchy wykonywane przez urządzenie oraz ich kolejność. Niegdyś obrabiarki CNC były stosowane głównie do produkcji na wysoką skalę. Obecnie wykorzystuje się je również do mniejszych ilościowo produkcji. Najczęściej służą do przeprowadzania obróbki skrawaniem. Stosowanie techniki CNC to wygoda, oszczędność materiału i czasu. Obrabiarki CNC są również uniwersalne – za ich pomocą można pracować w zasadzie na każdy typie materiału. Wybory z plastiku, metalu, drewna, a nawet wosku, czy tkanin poddają się precyzyjnemu i dokładnemu obrabianiu przy wykorzystaniu sterowania komputerowego.

Drukarki 3D – charakterystyka

Drukowanie trójwymiarowe jest czymś, co każdy traktuje z zachwytem. Niestety, ta technologia drukowania jest raczej niedostępna dla zwykłych użytkowników drukarek. Po pierwsze, cena drukarek 3D wynosi minimum kilka tysięcy złotych, a po drugie ich działanie jest dalej dość skomplikowane. Niemniej jednak ilość zastosowań tego rodzaju druku rośnie. Po precyzyjne modele wykonane techniką 3D sięgają dentyści, protetycy, jubilerzy, a także osoby tworzące skomplikowane aplikacje dla przemysłu. Jeżeli chodzi o to, z czego wykonywane są wydruki 3D, to należy do nich żywica światłoutwardzalna (DLP), która stosowana była jako pierwsze tworzywo. Następnie wynaleziono druk z plastiku, a dokładniej z termoplastów (FDM). Było to rozwiązanie korzystne głównie pod względem finansowym. Innym możliwym rozwiązaniem są sproszkowane tworzywa sztuczne, znane jako SLS. Dzięki temu, że tworzywo występuje w formie proszku, to pozwala nam tworzyć naprawdę skomplikowane, przestrzenne wyroby.

Obrabiarka CNC i drukarka 3D – rynkowi konkurenci

Drukarki 3D oraz obrabiarki CNC mogą być dla siebie rynkową konkurencją, ale są też różnice w wyrobach, jakie możemy uzyskać za ich pomocą. Podczas gdy drukarka to świetne urządzenie do szybkiego tworzenia poszczególnych części, to obrabiarka CNC wymaga od nas zastanowienia się nad tym, co chcemy stworzyć. Jak już wcześniej określiliśmy – różny jest również materiał, na jakim te dwa urządzenia działają. Obrabiarka pracuje w sposób addytywny, czyli usuwa niepotrzebne naddatki, podczas gdy drukarka 3D nakłada tworzywo warstwowo. Producenci postanowili iść więc krok dalej – opracowywane są modele urządzeń, których praca łączy w sobie cechy obrabiarki CNC i wydruku trójwymiarowego.

Dwa innowacyjne rozwiązania w jednym

Obrabiarka i drukarka 3D w jednym, która do tego może dokonywać wydruku z metalu – taka jest krótka charakterystyka tych innowacyjnych urządzeń. Powinniśmy nazwać je raczej niewielkimi warsztatami, bo ich możliwości są praktycznie nieograniczone. Oprócz wspomnianych wyżej funkcji, możemy dokonywać spawania za pomocą plazmy, szlifowania, a także wiercenia i polerowania. Innowacyjny warsztat umożliwi nam skanowanie trójwymiarowych produktów z wykorzystaniem lasera. Już sam trójwymiarowy druk z metalu jest przeprowadzany aż na trzy różne metody. Nad całą konstrukcją czuwa specjalne oprogramowanie, dzięki któremu użytkownik może wogóle odnaleźć się w sterowaniu tymże urządzeniem. System panuje nad wszystkimi procesami wykonywanymi przez maszynę. Pozwala również pracować w oparciu o oprogramowanie Solidworks, co daje użytkownikom wygodę i swobodny dostęp do wykorzystywanych zasobów.

Artykuł przygotowany przez firmę APJ Sikora z Częstochowy oferującą precyzyjną obróbkę metali.