Nowe życie starych urządzeń elektronicznych - co zrobić z laptopem czy smartfonem

Chcesz wyrzucić starego laptopa lub smartfon? Poczekaj! Urządzenia te mogą ci się jeszcze przydać. Co więcej, istnieje wiele ciekawych sposobów na wykorzystanie używanego sprzętu elektronicznego, dlatego zanim ostatecznie pożegnasz się z wysłużonymi gadżetami, sprawdź do czego może ci się przydać stary laptop lub smartfon.

Urządzenia elektroniczne wymieniamy dość często, zwłaszcza smartfony. Zazwyczaj korzystasz z nich dwa lata i po tym czasie zakupujesz nowy sprzęt. Trochę inaczej sprawa ma się z laptopami – urządzenia te służą najczęściej przez wiele lat, jednak nawet na nie kiedyś przychodzi czas. Wtedy zazwyczaj pojawia się pytanie – co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym? Odpowiedź nie jest taka prosta – jeśli chciałbyś po prostu wyrzucić stary sprzęt, musisz zadbać o dokładne usunięcie przechowywanych danych. Ponadto starego telefonu nie możesz wyrzucić ot tak do kosza na śmieci. Należy go odnieść do punktu zbiórki tego typu odpadów. Jak widzisz jest z tym trochę zachodu, dlatego poszukaj lepszej alternatywy i daj nowe życie swoim starym sprzętom.

Stary-nowy laptop

Dobry laptop z wydajnymi podzespołami i opatrzony solidną obudową powinien służyć długie lata. Wysłużony model najczęściej trafia lamusa dlatego, bo czas pracy baterii drastycznie zmalał lub urządzenie nie jest już w stanie obsługiwać najnowszych programów czy gier. Zanim stary laptop trafi na złom, zastanów się, czy jakichś jego części nie da się po prostu wykręcić. Może się bowiem okazać, że niektóre komponenty są wciąż w dobrej kondycji i wtedy będziesz mógł je np. odsprzedać.

nowe zycie starych urza 02

Zastanów się także, jak wykorzystać domowy sprzęt. Stary laptop może zastąpić odtwarzacz dvd oraz smart tv. Wystarczy, że podłączysz urządzenie do telewizora. Jako pilot możesz używać smartfona po zainstalowaniu na nim odpowiedniej aplikacji. Zamiast tego wystarczy zakupić klawiaturę i myszkę bezprzewodową.

Smartfon od nowa

Stare telefony mogą mieć jeszcze więcej zastosowań niż laptopy. Pierwszym z nich jest wymieniona już powyżej funkcja pilota do telewizora. Na tym jednak nie koniec. Wystarczy bowiem zainstalować na telefonie specjalne aplikacje, aby pełnił on funkcję monitoringu domowego lub elektronicznej niani. Wprawdzie w takich przypadkach najlepiej jest użyć na raz kilku telefonów, ale przecież możesz wykorzystać używane urządzenia, z których korzystała reszta domowników.

nowe zycie starych urza 03

Stary smartfon będzie też dobrą alternatywą dla nawigacji samochodowej stosowanej w telefonie, którego aktualnie używasz. W ten sposób bowiem twoja podstawowa komórka będzie schowana w torebce czy aktówce i w rezultacie przychodzące powiadomienia, połączenia i wiadomości nie będą rozpraszać cię podczas jazdy samochodem. Dzięki temu będziesz bardziej skupiony na aktualnej sytuacji na drodze i w efekcie zapewnisz sobie większe bezpieczeństwo.

Jak widać używany sprzęt elektroniczny może być całkiem przydatny i wcale nie musi lądować w koszu na śmieci. Wystarczy odrobina fantazji u kilka ciekawych trików, aby ułatwić sobie życie i znaleźć zastosowanie dla urządzeń, które od dawna leżały na dnie szafy.