Jak zrootować Androida na smartfonie?

Zrootowanie Androida na smartfonie otwiera nowe, dotychczas niedostępne możliwości. Dzięki temu, że wszystkie blokady nałożone przez producenta zostają zniesione, możemy nadać sobie uprawnienia administratora i posiadać dostęp do wszystkich możliwych funkcji. Przenoszenie programów na kartę SD, usuwanie programów wbudowanych czy możliwość pobrania tych niedostępnych w sklepie? Żaden problem!

Root Androida może się nieco różnić w zależności od modelu smartfona, który posiadamy. Jednak istnieje kilka kroków, które zazwyczaj działają w każdym przypadku, z ewentualnymi modyfikacjami dostosowanymi do naszego telefonu. Pamiętajmy, że jeżeli nie jesteśmy pewni czy damy sobie radę samodzielnie możemy skorzystać z usług profesjonalnego serwisu GSM – w Warszawie taką opcję proponuje na przykład Magic Phone.

Uruchomienie telefonu w trybie recovery

Pierwszym etapem jest uruchomienie naszego smartfona w trybie recovery. Wyłączamy telefon, a następnie uruchamiamy go za pomocą jednoczesnego wciśnięcia przycisku power oraz zwiększającego głośność (Vol+). Nasz smartfon powinien włączyć wówczas tryb recovery. Ma on ograniczone możliwości, jednak pozwoli nam na krok kolejny.

Wgrywanie custom recovery

Następnym krokiem jest wgranie odpowiedniego spersonalizowanego recoveru. Tu procedura wygląda różnie, w zależności od modelu telefonu. Jednym z popularniejszych jest aplikacja TWRP (Team Win Recovery Project). W instrukcji naszego smartfona musimy znaleźć informację o debugowaniu USB. Po podłączeniu telefonu do komputera możemy ściągnąć właściwy plik w formacie .jpg i podmienić go w miejsce oryginalnego.

Rootowanie Androida

Wgranie odpowiedniej aplikacji to dopiero wstęp do właściwego rootowania Androida na smartfonie. Spolszczoną i bardzo intuicyjną aplikacją jest Magisk. Pełni ona dwojaką funkcję – nie tylko nadaje nam uprawnienia administratora, ale jest również sklepem, który umożliwia nam pobieranie aplikacji dotychczas niedostępnych.

Root Androida – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim zrootowanie Androida na smartfonie zazwyczaj wiążę się z utratą gwarancji producenta. Jest to jednak proces odwracalny, dlatego jeśli coś pójdzie nie tak bez problemu możemy dokonać naprawy softu – telefon można przywrócić do ustawień fabrycznych bez widocznych śladów przeprowadzania procesu rootowania.

Warto jednak rozważyć tę opcję, ponieważ dzięki rootowi możemy mieć dostęp także do plików systemowych – usuwać je lub przenosić na kartę pamięci, by zwolnić pamięć telefonu. Uzyskujemy również dostęp do tysięcy dodatków niedostępnych w sklepie Google Play. Jak przy każdej poważnej ingerencji w system – warto rozważyć wszystkie za i przeciw.