Jak usprawnić cyberochronę swojej firmy?

Ochrona przed cyberprzestępczością jest niezwykle istotna nie tylko w naszym prywatnym życiu, ale szczególnie w zawodowym. To właśnie ta sfera życia, jest najbardziej na cyberataki narażona, szczególnie w sytuacji, gdy prowadzimy przedsiębiorstwo. Stosowanie szeregu zabezpieczeń jest istotne dla zachowania firmowych danych wewnątrz firmy, tak by przypadkiem nie dostały się w niepowołane ręce.

Nie jest tajemnicą, że we współczesnym świecie informacja jest jedną z najcenniejszych rzeczy. To za pomocą odpowiednich danych, można w ciągu ułamka sekundy zdobyć ogromną władzę, stać się milionerem, bądź pogrążyć i zniszczyć duże przedsiębiorstwo, które ktoś inny w pocie czoła budował przez kilka-kilkanaście lat. Czy nie warto w takim wypadku zabezpieczyć dane Twojej spółki?

Cyberochronę można wprowadzić w dwojaki sposób. Można oczywiście przeprowadzić audyt, a następnie wdrożyć wszelkie zalecenia z niego wynikające, ale to jest rozwiązanie na daną chwilę, na tenże moment zakończenia audytu. Cyberprzestępczość rozwija się w niezwykle szybkim tempie, i coś co jeszcze miesiąc temu skutecznie chroniło naszą informatyczną infrastrukturę strategiczną, dzisiaj może być już całkowicie nieskuteczne. Należy zatem iść w kierunku kompleksowych rozwiązań. Pierwszym z nich, moim skromnym zdaniem lepszym i bardziej opłacalnym, jest outsourcing działań związanych z IT innej firmie, która profesjonalnie świadczy usługi, jakich potrzebujemy. Jedną z nich jest niewątpliwie T-Mobile, która prowadzi na szeroką skalę działania wspomagające dla firm w zakresie IT. Więcej informacji znajdziemy na stronie: biznes.t-mobile.pl - poświęconej wspomnianej wyżej tematyce.

Drugą drogą, trudniejszą, cięższą i droższą, jest stworzenie od podstaw własnego IT, który będzie wówczas kompleksowo świadczył usługi w obrębie całego naszego przedsiębiorstwa. Jest to jednak, jak wspomniałem, rozwiązanie dużo trudniejsze, gdyż wymaga przede wszystkim znalezienia i zrekrutowania odpowiednich specjalistów, którzy zbudują dla nas podstawy działu IT, a następnie będą je rozwijać. Rozwiązanie także nader kosztowne, gdyż wszystko własnym nakładem finansowym i własnym kosztem budujemy od podstaw.