Tani prąd. Ekologiczna elektrownia

Współczesny prąd to tani prąd. Czyli powoli zapominamy o nieodnawialnych źródłach energii, takich jak węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny. Bo te źródła odtwarzają się bardzo powoli albo wcale. Pewnie za sto lat będziemy myśleć o węglu kamiennym niczym o dinozaurach albo lepiankach. Dzisiaj zaczynamy pobierać prąd z wiatru, wody czy słońca. Głownie dlatego, że energia ekologiczna opłaca się. Pozostaje też kwestia: fotowoltaika – cena takiej instalacji.

Wiatr, fale morskie, biomasa - ekologiczne źródła energii

Ekologiczne źródła energii to źródła odnawialne, czyli takie, których wykorzystywanie nie generuje deficytu. Zasób tych źródeł bowiem się odnawia. I to w krótkim czasie. To źródła proste i dostępne - słońce, wiatr, rzeki, fale morskie, biomasa, biogaz. To także energia jądrowa – uwalniana podczas przemian jądrowych. Energia odnawialna to również ciepło pozyskiwane z ziemi – energia geotermalna, z wody (energia hydrotermalna) a także z powietrza (energia aerotermalna). Można także wytwarzać energię ze spalania biomasy, czyli z biodegradacji odpadów oraz pozostałości z produkcji rolnej czy leśnej – biomasa zwierząt, roślin, mikroorganizmów. Jeszcze innym ekologicznym źródłem energii jest biogaz – produkt beztlenowego rozkładu materii organicznej, takiej jak ścieki, odchody zwierzęce, organiczne odpady komunalne.

Tani prąd, czyli co to jest fotowoltaika Olsztyn?

Tak więc jednym z odnawialnych źródeł energii jest słońce. To źródło tak interesujące, ekologiczne i potrzebne nam, ludziom, że powstała fotowoltaika - nauka zajmująca się transformowaniem promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Z roku na rok staje się coraz powszechniejsza. Zyskuje coraz więcej zwolenników i coraz więcej o niej wiemy. Powodem popularności jest nie tylko kwestia ideologiczna ale także czysto pragmatyczna – panele fotowoltaiczne pozwalają zmniejszyć rachunek za prąd nawet o 80%! A jeśli prowadzisz firmę to wygenerowaną, to nadwyżkę możesz sprzedać zakładowi energetycznemu. Inwestycja w fotowoltaikę Olsztyn jest bezpieczna i bardzo opłacalna – bo właśnie na Warmii i Mazurach można starać się o dotację (85%!) do paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – cena instalacji

Pewnie zastanawiasz się, „jak to ugryźć”? Gdzie zakłada się te panele, w jakie miesiące, czy generują dużo hałasu i innych komplikacji, czy są duże, a może niebezpieczne dla laika, no i... ile to kosztuje? Spokojnie, na stronie taniprad.org.pl firma oferująca fotowoltaikę Olsztyn wyjaśnia, że instalacja nie wytwarza żadnego hałasu i jest bezpieczna. Ponadto firma zapewnia fachową pomoc i doradztwo. Czy to się opłaca? Przykładowa fotowoltaika cena instalacji o mocy 3kW (1kW produkuje rocznie 1000 kWh, czyli instalacja wytwarza rocznie 3000 kWh) to 16500 zł za zestaw fotowoltaiczny wraz z montażem. W skład takiego zestawu wchodzą: montaż i uruchomienie instalacji, odbiór z Zakładzie Energetycznym, konstrukcja montażowa, 10 specjalnych modułów (to właśnie tutaj energia promieniowania zamienia się w prąd), okablowanie, inwerter. Są też inne zestawy – w zależności od mocy. Za ekstra tani prąd fotowoltaiczny czyli zestaw o mocy 9,9 KW zapłacisz ok. 50000, ale w perspektywie czasu taka inwestycja zwróci się z nawiązką. Taki zestaw jest też większy – bo potrzebujesz aż 30 modułów.