AlphaGo - AI od Google i DeepMind

AlphaGo to AI - sztuczna inteligencja stworzona przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie stworzyli oni układ, który jednoczy zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszelkich realnych pozycji za pomocą utworzonego drzewka zapytań, z techniką mocnego maszynowego uczenia (deep learning).

AI AlphaGo z początkiem roku pokonała 18-krotnego mistrza świata w tradycyjnej grze Go. Osiągnięty wynik jest godny podziwu - machina wygrała 4:1, a przebycie Lee Sedol'a na zawsze wpisało się do historii. Tak fenomenalne zwycięstwo nasiliło apetyty chińskich inżynierów. Przyznali oni, iż skoro istota ludzka nie jest już dla AlphaGo wyzwaniem, to przypuszczalnie lepszym oponentem będzie inna maszyna. Specjaliści z Chin zaprojektowali w związku z tym ChinaComputer Go, czyli system AI, jaki ma być godnym oponentem dla AlphaGo. Naukowcy z Chin planują wyzwać na pojedynek AI stworzoną przez Google i DeepMind. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy ani na jakich zasadach odbędzie się starcie, jednak niewątpliwie machiny będą grać ze sobą w Go.

Należy przy tym wspomnieć, iż choć pojedynek AlphaGo z Lee Sedolem odbył się w Korei Południowej, to gra w Go została wymyślona w Chinach. Właśnie dlatego planowany pojedynek amerykańskiej sztucznej inteligencji z chińską sztuczną inteligencją może być naprawdę bardzo interesujący. Kto wie, być może w przyszłości takie pojedynki sztucznej inteligencji będą na porządku dziennym oraz pozwolą rozwiązać spór, jaki układ AI jest lepszy?