Inteligentny dom

Jak mocno zmieniło się ludzkie życie dzięki Internetowi oraz cyfryzacji wiedzą chyba wszyscy. Dawniej taki technologiczny skok odbywał się na przestrzeni wieków. Dzisiaj dla przykładu od chwili wyprodukowania pierwszego telefonu komórkowego i wypuszczenia go na rynek sprzedaży po dzisiejsze smartfony oraz tablety minęło zaledwie ponad 25 lat.

Tak naprawdę taka wielka zmiana dokonała się na przestrzeni ledwie kilkunastu lat. Polepszyło się nie tylko nasze życie na co dzień, ale także nasze domy. Dostęp do Internetu nie jest już cechą dla zamożnych, lecz staje się pomału jednym z kluczowych mediów, na jakie zwracamy uwagę. Trudno sobie wyobrazić posiadanie komputera, laptopa, tabletu lub smartfona bez dostępu do Internetu.

Prawie w każdym domu, mającym podłączenie do Internetu znajduje się router. Urządzenie to ma za zadanie tworzenie tak zwanej bezprzewodowej sieci, a dzięki podpięciu routera do sygnału Internetu każde urządzenie podłączone do sieci otrzyma dostęp do Internetu. Z wykorzystaniem takiego rozwiązania korzystamy z Internetu niemal w każdym pomieszczeniu. Co ciekawe mając inteligentne technologie w domu możemy sterować pewnymi czynnościami będąc tysiące kilometrów z dala. Nawadnianie kwiatów, wyłączanie bądź włączanie ogrzewania, zamykanie okien. Te czynności można zlecić zdalnie ze smartfona mając tylko dostęp do sieci z internetem. Posuwając się dalej możliwe jest odbieranie powiadomienia od naszej lodówki, która będzie wysyłać informacje kiedy braknie któregoś istotnego produktu. Możliwości jest tak naprawdę wiele.