Kupujemy hosting

Firmy oferujące hosting powstają jak grzyby po deszczu, niemalże każdego dnia pojawia się jakaś firma, a często nawet kilka. Nowej osobie w "branży" ciężko będzie się odnaleźć na samym początku, mnogość ofert, przeróżnie podawane parametry i co najistotniejsze rozmaite ceny.

Zacznijmy jednak od początku, szukając firmy oferującej hosting należy zdecydować czego potrzebujemy, czy będzie to hosting współdzielony, VPS a może szukamy serwera dedykowanego. Wybór z pośród tych trzech alternatyw jest w gruncie rzeczy względnie prosty, wobec tego sądzę, że już wiesz czego wymagasz. Gdy znajdziemy firmę weryfikujemy jej dane, zwłaszcza jeżeli nie ma nigdzie podanych takich informacji jak nazwa firmy, adres, NIP itd. lepiej wycofać się z zakupu. Jeżeli dane są firmy zagranicznej można mimo tego zdecydować się na zakup.

W kolejnym etapie powinno się sprawdzić gdzie znajdują się serwery wybranej firmy, często firmy podają taką informację, a jeśli jej nie ma to po wpisaniu w Google frazy "geolokalizacja" a także podaniu adresu IP lub adresu strony hostingu dowiemy się gdzie postawione są ich serwery. Jest to ważne ponieważ im dalej tym dłużej będziemy oczekiwać na załadowanie się strony, jeżeli strona jest dla naszego kraju wskazane jest wybrać hosting z serwerami znajdującymi się w naszym kraju.

W następnej kolejności należałoby sprawdzić ceny i porównać je z innymi firmami, dużo wyższe czy też co gorsza niższe ceny winny wzbudzić naszą czujność.

Kolejny krok to wpisanie w Google zwrotu hosting X opinie, czy vps X opinie, ewentualnie serwery dedykowane X opinie, gdzie zamiast X podamy rzecz jasna nazwę firmy. Może być tak, że mimo tego, że wszystko zdawało się być w porządku, firma na przykład niezbyt szybko reaguje na awarię czy też w inny sposób utrudnia życie jej kontrahentom.

Na ostatek warto skusić się na zadanie kilku pytań obsłudze technicznej i poczekanie na reakcję, dobrze zrobić to w nietypowych godzinach, wtedy okaże się czy dajmy na to reklamowana dwudziestoczterogodzinna obsługa klienta w rzeczywistości działa, czy był to jedynie chwyt reklamowy.W razie gdy żadna z przytoczonych rzeczy nie będzie budzić naszego niepokoju, możemy ostrożnie zdecydować się na kupno hostingu, VPS bądź serwera dedykowanego. Powinno się po dokonaniu zakupu monitorować czy firma spełnia nasze wymagania a jakby coś się działo dość prędko reagować.