Jaki komputer do gier? Do biura i domu?

Zakup nowego komputera to dylemat, który średnio co 5-6 lat staje przed każdym użytkownikiem nowych technologii – z zalewem informacji na temat komputerowych nowinek muszą zmierzyć się zarówno gracze, jak i pracownicy biurowi, czy większość gospodarstw domowych.

Od wymagań użytkownika zależeć będą najważniejsze parametry nowego sprzętu, które staną się istotne w momencie podejmowania decyzji. Na co zatem zwrócić uwagę w zależności od preferowanych przez nas zastosowań komputera?

Dla graczy

Stosunkowo największy problem mają zapaleni gracze – świeże tytuły gier „must-have” mają premierę właściwie co kilka miesięcy, a ich wymagania sprzętowe rosną. Kupując komputer do gier warto zatem skupić się przede wszystkim na doborze karty graficznej o jak najlepszych parametrach, która pozwoli na komfortowe wyświetlanie grafiki. Znaczenie ma tu pojemność pamięci RAM, taktowanie wewnętrznej pamięci karty i jej procesora, podobnie jak nieodzowna już dzisiaj możliwość obsługiwania filmów w jakości HD i wyższej). Najlepiej jeśli karta nie będzie zintegrowana z płytą główną (w przypadku laptopa) - pozwoli to na jej wymianę w razie potrzeby, bez konieczności wymiany całego komputera.

Do biura

Osoby pracujące w biurze cenią sobie szybkość i sprawną pracę komputera. Za to odpowiada w największym stopniu procesor komputera, choć znaczenie ma także szybkość odczytywania informacji z dysku twardego. Warto zainwestować zatem w procesory o jak największej liczbie rdzeni i możliwości przetwarzania wielu wątków jednocześnie, podobnie jak w dysk SSD (zamiast standardowego HDD). Szybkość odczytywania danych z SSD jest wyższa, dyski te cechuje także względnie niższa awaryjność. Odpowiedni dobór tych parametrów pozwoli na komfortową pracę z wieloma, nawet wymagającymi aplikacjami biurowymi naraz.

Dla domu

W gospodarstwie domowym komputer służy do wszystkich wymienionych wcześniej aktywności: jest sprzętem do grania, przeglądania Internetu, oglądania filmów i słuchania muzyki, maszyną do pisania...i wiele innych. Najczęściej używa go więcej niż jedna osoba: dlatego świetnie sprawdzi się pojemny i bezawaryjny dysk twardy, dzięki któremu każdy użytkownik będzie mógł bez obawy o brak miejsca przechowywać swoje dane. Jeśli komputer będzie także wykorzystywany do celów multimedialnych, warto zatroszczyć się o dobrą kartę graficzną i dźwiękową, które pozwolą w pełni wykorzystać podpinane do sprzętu urządzenia peryferyjne.

Aby znaleźć idealny komputer warto przeszukać oferty na stronach internetowych. Wpiszmy w wyszukiwarkę chociażby zwrot sklep komputerowy Warszawa, a przekonamy się, że wiele sklepów przedstawia szczegółową ofertę i na pewno znajdziemy coś dla siebie w korzystnej cenie.