Bezpieczne zakupy w Internecie - co trzeba widzieć, na co uważać?

Coraz więcej osób decyduje się obecnie na zakupy w Internecie. Głównie z wygody, zaoszczędzonego czasu, ale i większego wyboru produktów oferowanych przez sklepy online. Zakupy w sieci niosą jednak ze sobą pewne ryzyko związane z samym przeprowadzeniem transakcji, jak i z wyborem rzetelnego sprzedawcy. Na co więc uważać, robiąc zakupy przez Internet?


Wybieraj zaufane sklepy internetowe

Aby zakupy online były bezpieczne, należy wybierać sprawdzone sklepy internetowe. Warto dowiedzieć się, czy mają one certyfikaty zaufania, które przyznawane są przez niezależnych audytorów. Sklepy posiadające takie dokumenty są wiarygodne i bezpieczne dla klientów.

Decydując się na zakupy online, warto rozważyć też skorzystanie z dużych platform sprzedażowych, typu Allegro. Wówczas w razie problemów z kupnem jakiegoś przedmiotu lub z jego otrzymaniem czy zwrotem, taki serwis staje się pośrednikiem w rozwiązaniu sporów między stroną kupującą a sprzedającą. Na takich platformach często mamy do czynienia z aukcjami internetowymi. Oznacza to, że sprzedawcy wystawiają produkt za minimalną kwotę, ustalając przy tym, ile chcieliby za niego dostać. Kupujący natomiast podbijają te stawki. Podczas zakupów online należy zachować szczególną ostrożność, jak kupować na aukcjach internetowych podpowiada subasta.pl.

Sprawdzaj opinie o sprzedawcach

Robiąc zakupy na platformach sprzedażowych, kupujący mają możliwość sprawdzenia opinii o wybranym sprzedawcy. Dowiedzieć się z nich można czy wysyłany wcześniej towar był zgodny z opisem, jakie są koszty wysyłki, na jakim poziomie jest obsługa klienta itp. Często sprzedawcy oceniani są w skali punktowej lub procentowej, wówczas ten, który ma jak najlepszy wynik, opiniowany jest jako wiarygodny. Poza takimi ocenami znaleźć można jeszcze opinie o sprzedawanym produkcie wystawiane przez osoby, które już go kupiły i miały możliwość jego użytkowania. To również daje pogląd na to, czy warto dany przedmiot kupić.

Ostrożnie wybieraj produkty

W sklepach internetowych, a szczególnie na platformach sprzedażowych, często szukamy produktów, które będą tańsze niż w sklepach stacjonarnych. Trzeba mieć jednak świadomość, że coś, co normalnie kosztuje 200 zł, nie może być nagle dostępne za 50 zł, zazwyczaj jest w tym jakiś haczyk. W Internecie łatwo natknąć się na przedmioty, które zwyczajnie są podróbkami. Najczęściej dotyczy to elektroniki, głównie telefonów, aparatów i komputerów, ale i ubrań. Duże jest zainteresowanie sportową odzieżą znanych marek, która jak wiadomo, do najtańszej nie należy.

A po czym rozpoznać takie podrobione rzeczy? Nie tylko cena jest tutaj głównym wyznacznikiem, osoby, które wystawiają takie przedmioty, też chcą na tym zarobić. Często podróbki wyglądają nieco inaczej niż oryginalne produkty. Może to być np. logo ze zmienionym szczegółem, inny materiał, inna kolorystyka itd. Internetowi oszuści prześcigają się w tworzeniu trudnych do odróżnienia podróbek, lepiej niektóre rzeczy kupować od wiarygodnych sprzedawców.