Pomoc dla beneficjenta dotacji unijnych

Za pomocą Funduszy Europejskich zostało sfinalizowanych miliony projektów. Skutecznie przeprowadzony projekt wymaga jednak porządnego przygotowania i jak również podjęcia mnóstwa działań mających na celu zrealizowanie wszystkich poleceń przydzielanych przez umowę o dofinansowanie. Jak efektywnie przygotować i zarządzać projektem? Kto może zostać beneficjentem? Jak wygląda efektywne doradztwo projektowe? W jaki sposób zastrzec przedsiebiorstwu właściwą realizację umowy? Podajemy parę rad dla Beneficjenta.

Podstawy wniosku o dofinansowanie.

Zgodnie z przepisami prawnymi wniosek o dofinansowanie może przedstawić w rzeczywistości każdy podmiot, jaki prowadzi działalność gospodarczą. Mogą to być placówki samorządu terytorialnego, placówki, mikro i makro przedsiębiorstwa, związki, stowarzyszenia oraz wszelkie pozostałe podmioty poza administracją publiczną. Przeważnie adekwatna instytucja zapowiada nabór wniosków do wskazanego projektu. Dotację z funduszy unijnych można pozyskać między innymi na rozwój firmy, budowę nowej infrastruktury, projekty prospołeczne, edukację, działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia oraz związane z odnawialnymi źródłami energii.

Wniosek o dofinansowanie musi być przygotowany poprawnie w stosunku do wymogów formalnych. Bezspornie istotnym oparciem dla poprawności wnioskowania o dotację musi być zasadność celu wpisanego w działalność. Określenie źródła finansowania projektu jest to konieczność, należy wskazać właściwy projekt, jaki będzie określał formę działalności aplikanta.

określenie etapów projektu musi być integralną częścią wniosku. Wskazane jest zapoznać się szczegółowo z opisem oraz instrukcjami projektu, dlatego że korzystne zaakceptowanie aplikacji o dotację nie wystarczy do pożądanej realizacji wytycznych projektu. Ponieważ właśnie na beneficjencie spoczywa wymóg prowadzenia pełnej żądanej dokumentacji i respektowania wytyczonych procedur.

Po parafowaniu umowy o dotacje tak właściwie dopiero rozpoczyna się najbardziej trudny etap. Poprawna adaptacja instrukcji przynależnych do projektu szczególnie polega na na umiejętnym zarządzaniu projektem. Wśród wymogów znajduje jest także skrupulatne wykazanie poniesionych kosztów. W wypadku braku pełnej dokumentacji, nie wypełnienia instrukcji związanych z kontrolą i audytem projektu unijnego przedsiębiorca musi się liczyć z utratą części lub całości dofinansowania. W takim razie dla przedsiębiorcy, który chce należycie zrealizować i rozliczyć projekt zbawiennym rozwiązaniem jest skorzystanie z doradztwa w zakresie zarządzania projektami. Pewny podmiot doradczy udzieli pomocy na poziomie przygotowania wniosku i spełnienia wszelkich prawnych wymogów, dodatkowo podejmie się nadzorowania późniejszych kroków. W składzie firmy doradczo szkoleniowej Fuda pracują doświadczeni audytorzy i eksperci z różnych dziedzin. Przedsiębiorca może liczyć na wnikliwą analizęprocesu projektowego, tak samo w obszarze finansowym, jak i proceduralnym. Specjaliści mający właściwe kompetencje do przeprowadzenia audytu wewnętrznego i zewnętrznego przedłożą kompletną dokumentację sprawozdawczą . Udzielą wsparcia przy wskazaniu kwalifikowalności wydatków i rzetelnego określenia końcowego rozliczenia kosztów. Doradztwo w zakresie zarządzania projektami jest dla każdego beneficjenta nie jedynie wsparciem w trakcie realizacji wyznaczonych w instrukcji wytycznych, ale szczególnie gwarancją sukcesu przy realizacji przedsięwzięcia.