Jak wybrać właściwe oprogramowanie dla swojej firmy?

Przy inwestowaniu w oprogramowanie biznesowe należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii.

Powinniśmy sprawdzić nie tylko bieżące wymagania biznesowe, ale również te, których będziemy potrzebować w przyszłości. Zastanówmy się, w jaki sposób oprogramowanie może nam pomóc w dostosowaniu się do zmian i rozwoju.

Dokumentuj swoje procesy biznesowe

Diagramy ułatwiają prowadzenie dokumentacji w firmie. Na przykład za pomocą odpowiednich pól, strzałek można łatwo przedstawiać dokumenty, faktury itp. 

Oprogramowanie księgowe ułatwia śledzenie kondycji finansowej firmy i monitorowanie pieniędzy, wpływających i wychodzących z konta. Można łatwo tworzyć faktury, śledzić wydatki i generować różnorodne raporty, które pomagają w analizowaniu wyników firmy pod różnym kątem. Wiele aplikacji również może nam skutecznie pomóc w śledzeniu rachunków i zarządzaniu zasobami lub projektami. Wybór właściwego oprogramowania księgowego może być nie lada wyzwaniem. Każdy program zawiera inny zestaw funkcji, a większość oferuje wiele planów cenowych, które różnią się w zależności od liczby funkcji, liczby użytkowników lub innych czynników. Oto trzy kluczowe kwestie, o których należy pamiętać, przy wyborze właściwego oprogramowania księgowego dla naszej firmy.

  1. Koszty - zastanówmy się, czy chcemy wybrać oprogramowanie, które będzie co prawda nieco droższe, ale jednocześnie będzie oferowało więcej funkcji.
  2. Użyteczność - sprawdźmy, ilu użytkowników potrzebuje dostępu do tego oprogramowania. Czy wolimy system oparty na chmurze, do którego mamy dostęp w dowolnym miejscu czy na komputerze? A może potrzebujemy aplikacji mobilnej?
  3. Cechy - Do czego potrzebujemy programu księgowego? Czy chcemy mieć narzędzia do otrzymania należności, jak i do prowadzenia rachunków? Jakie raporty są nam potrzebne do wygenerowania? Czy potrzebujemy oprogramowania do śledzenia zapasów? Czy chcemy mieć narzędzia pomocnicze, takie jak śledzenie czasu, zarządzanie projektami i listy płac?

Outsourcing IT jest kolejnym ważnym elementem naszej firmy. Warto go zsynchronizować z naszym oprogramowaniem księgowym. Kilka firm oferuje bezpłatną wersję swojego oprogramowania księgowego, chociaż mają one podstawowe funkcje lub ograniczają liczbę użytkowników, klientów lub transakcji, Niektórzy bezpłatni dostawcy oprogramowania księgowego zarabiają na oferowanych płatnych dodatkach. Programy te są przydatne w przypadku małej firmy lub w przypadku okresu próbnego.