Róże: odmiany polecane do dekoracji altan i ogrodów przydomowych

Róże ogrodowe to jedne z wyjątkowo lubianych kwiatów ozdobnych na całym świecie. Jest wiele różnych rodzajów i odmian, choć ich uprawa wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Ten artykuł omawia przeróżne rodzaje róż ogrodowych i sposoby ich uprawy. Pośród róż ogrodowych możemy wskazać sporo fascynujących odmian, a każda z nich ma swoje własne potrzeby dotyczące pielęgnacji. Najbardziej słynne odmiany to:

Róże wielkokwiatowe: Te róże mają spore, bogate kwiaty występujące w rozmaitych barwach. Postrzega się je jako mniej odporne na choroby niż inne typy i potrzebują regularnej pielęgnacji.

Róże pnące wypuszczają długie pędy, które mogą rosnąć nawet do kilku metrów. Są one idealne do przykrywania ścian, ogrodzeń i trejaży.

Róże miniaturowe: Te róże mają malutkie kwiaty i są zwykle niższe niż pozostałe gatunki, co sprawia,że są idealne do uprawy w pojemnikach czy na małych działkach.

Róże na pniu są szczepione i podtrzymywane jako miniaturowe drzewka. Są one często wykorzystywane do komponowania dekoracyjnych miejsc w ogrodach.

Róże parkowe to na ogół rozległe i nadzwyczajne rośliny, świetne do uprawy w większych ogrodach i skwerach. Mają one na ogół intensywny zapach a także dużą liczbę kwiatów na każdym pędzie. Róże parkowe wymagają częstej opieki, np. cięcie i podlewanie, żeby podtrzymać ich wigor i ładny wygląd.

Róże rabatowe to z reguły niewielkie typy róży ogrodowej, idealne do uprawy w gazonach, rabatach i pojemnikach. Są one nierzadko bardziej odporne na choroby niż inne rodzaje i wymagają mniej opieki. Róże rabatowe zwykle kwitną przez cały sezon wegetacyjny, a ich kolorowe kwiaty nadają się do tworzenia pięknych kompozycji kwiatowych w bukietach.

Żeby sadzić róże ogrodowe, trzeba postawić na dobre miejsce w ogrodzie. Róże potrzebują słonecznego stanowiska, jakkolwiek jednocześnie dobrze rozkwitają w glebie o średniej wilgotności. Gleba musi być dobrze zdrenowana a także bogata w składniki odżywcze.

W toku sadzenia róży należy pamiętać, że korzenie powinny być umiejscowione na głębokości w przybliżeniu 7/8 cm. Po posadzeniu róży należy regularnie podlewać ją szczodrze w okresie pierwszych tygodni, żeby pomóc jej zakorzenić się w nowym miejscu.

W przeciągu okresu róże potrzebują systematycznego podlewania jak również nawożenia, nawozimy do nie później niż do lipca. Należy również cyklicznie przycinać uschnięte kwiaty i mizerne pędy, tak aby pobudzać następny wzrost. W czasie zimowym powinno się też ochronić rośliny przed mrozem, robiąc kopczyki.

Bezspornie można oznajmić,że róże ogrodowe to przepiękne i lubiane kwiaty, jakie można uprawiać w różnych formach i miejscach. Potrzebują one odpowiedniego podejścia i zaangażowania, lecz z dobrą pielęgnacją, róże mogą stać się chlubą każdego ogrodu. obojętnie, czy chcesz pielęgnować róże angielskie, rabatowe, pnące, bądź miniaturowe, pamiętaj o właściwym doborze stanowiska, regularnym podlewaniu, nawożeniu oraz skracaniu krzewów.