Zimowa aura - jakie zjawiska możesz zaobserwować?

W przyrodzie stale zachodzą przemiany. Zimową porą masz możliwość wychwycić wyjątkowo ciekawe zjawiska pogodowe. Piękne tajemnicze krajobrazy to efekt zmian, które występują w naturze. Musimy jednak pamiętać, iż zimowe zjawiska pogodowe są tak samo cudowne, co niebezpieczne. Przypatrując się zimowym pejzażom trzeba zachować ostrożność oraz ubrać się odpowiednio do mroźnych temperatur. Niemniej jednak warto wybrać się na wyprawę do lasu. Tu zima okazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, które zjawiska pogodowe możesz zobaczyć zimą.
Śnieg i burze śnieżne
Opady śniegu stanowi wiecznie wyjątkowo wyczekiwany symbol. Śnieg występuje w formie kryształków z zamarzniętej wody. W powiększeniu taki śnieżny płatek jest przepiękna i misterna. Płatki śniegu mogą przypominać gwiazdki, słupki, igiełki lub różne nieregularne płytki. W dużej ilości śnieg tworzy biały płaszcz, wówczas świat jest taki spokojny i nieskazitelny. Czasem w zimie pojawia się zawieja śnieżna. Takie zjawisko następuje wtedy kiedy wiatr nosi puszysty śnieg leżący na ziemi. Jednakże podczas gdy pada śnieg i wieje silny wiatr, wówczas występuje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są niezwykle mocne można mówić o śnieżycy, a kiedy prócz tego pojawią się wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. W ciągu tych gwałtownych zjawisk, lepiej spacer zostawić na inny dzień. Niemniej jednakże w trakcie delikatnej śnieżycy czy wkrótce po niej wskazane jest wybrać się na leśny spacer. Pokryte śniegiem korony drzew wyglądają wspaniale. W dodatku można zaobserwować ślady zwierząt i nasycać się głuchą ciszą.
Mróz
W sytuacji, gdy temperatura opada poniżej zera pojawia się przymrozek. Takie zjawisko ma miejsce nie jedynie zimową porą, lecz również po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wynika z amplitudy, jaką wylicza się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą dzienną i nocną. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy różnica pokazuje wartości dodatnie. To wynik utrzymującego się ciepła w ciągu dnia i niewielkich zmian temperatur. W razie kiedy dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko można określić mrozem. Mały, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Należy pamiętać jednak o ciepłym ubraniu i zabezpieczeniu skóry kremem ochronnym. Mróz minus dwudziestu stopni Celsjusza stwarza już skrajne warunki, jakich bezwzględnie powinno się wystrzegać. Na tak gigantycznym mrozie nie wolno zbytnio długo przebywać, bowiem płuca i oskrzela nie pracują prawidłowo. Zimne, suche powietrze, jakie intensywnie i w ogromnej dawce wpada do wewnątrz uszkadza płuca jak również oskrzela. Efektem tego są nieodwracalne uszkodzenia, jakie prowadzą do astmy. Jednakowoż w przypadku, gdy pojawia mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza warto wybrać się na rześki spacer. W czasie niskich temperatur dochodzi do innych fenomenalnych zjawisk powiązanych z zamarzaniem pary wodnej, rozpoznasz je czytając kolejny rozdział.
Szadź, szron, gołoledź
Niska temperatura sprzyja tworzeniu się cudownych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na podłożu, lecz także w powietrzu. Powstałe na skutek mrozu przepiękne formy zdobią widoki za oknem. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeżeli podłoże osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to zachodzi wówczas tzw. resublimacja, co oznacza bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron nierzadko mylimy z z szadzią. Szadź jednakże tworzy się w momencie dotknięcia zimnej kropelki wody z nawierzchnią albo z utworzoną uprzednio szadzią. efekcie na przykład powolnego spływania takiej zamarzającej wody tworzy się masywna pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. Jeżeli kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed całkowitym zamarznięciem, to wtedy kształtuje się gołoledź. Kierowcy zwą to zjawisko "szklanka", bo nawierzchnia pokryta gołoledzią jest wygładzona i ogromnie śliska. Chociaż szron, szadź i gołoledź to zjawiska groźne, warto przespacerować się do lasu. Oblepione kryształkami lodu czy też szadzią rośliny wyglądają magicznie. Na nieszczęście taka dekoracja jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, toteż nierzadko występują złamania gałęzi albo konarów. Masywna powłoka szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem tworzy okiść. To wielka i bardzo ciężka pokrywa zalegająca na drzewach i krzewach. Koniecznie trzeba więc rozglądać się przezornie i wymijać miejsca z widomymi obciążonymi konarami, żeby nie doszło do wypadku. Tymczasem nadzwyczaj przecudownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To rzadkie zjawisko w polskich warunkach klimatycznych, jakkolwiek czasami można go uchwycić. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Powstaje proces przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Kształtujące się słupki lodowe spadają na ziemię jaśniejąc w promieniach słońca.