Jakie akcesoria spakować na biwak?

Piękna pogoda na ogół zachęca nas do wycieczek i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niezwykle popularny. Niewątpliwie dla każdego biwak może okazać się fascynującą przygodą. To nie tylko relaks, ale zwłaszcza kontakt z przyrodą. Zanim jednak wyjedziesz w drogę, przeczytaj nasz poradnik - podpowiemy ci, co zapakować na biwakOdpoczynek pod chmurką to fantastyczna alternatywa dla typowego pobytu w hotelu. Zostajesz w otwartej bliskości z przyrodą, daleko od miasta. Możesz biwakować w lesie, na polanie albo nieopodal rzeki. To świetny sposób na relaks, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednakże, że przebywanie pod gołym niebem wymaga odpowiedniego przygotowania. Powinieneś zatroszczyć się o miejsce do spania, zaplanować organizację kuchni polowej i przemyśleć sprawę warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać?

Spanie na biwaku

Na biwaku oczywiście śpimy na ogół w namiocie. Niektórzy profesjonalni traperzy potrafią zbudować stabilny szałas, który znakomicie realizuje rolę schronienia. Na ogół jednak wybieramy namiot. Wykonany jest z wodoszczelnej tkaniny, kapitalnie ochrania przed deszczem i wiatrem. Wskazane jest wybrać taki typ namiotu, który ma dodatkowo moskitierę, pozwoli ona zastopować komary i meszki. Kupując namiot zwracajmy uwagę nie tylko na liczbę użytkowników, ale także pomyślmy o ich potrzebach. Obecnie można nabyć namioty o rozmaitej wielkości, wyposażone w przedsionek, albo dodatkowy daszek. To najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które chcą zamieszkiwać dłużej na łonie natury. Należałoby także wyposażyć się w karimatę oraz materac. Karimata jest dosć cienka, lekka, łatwo można ją spakować i przenosić w inne miejsce. Materac jest grubszy i ciężki, wymaga pompowania, jednak to opcja znacznie wygodniejsza do spania. Obecnie dostępne są również maty samopompujące, które nie potrzebują pompki, choć są droższe od wzmiankowanych sprzętów. Ciepło w nocy z pewnością zapewni nam śpiwór. Na biwaki w okresie letnim wybierajmy cieńsze śpiwory.

Biwakowa kuchnia

Bez wątpienia jedzenie z ogniska czy też grilla smakuje najlepiej. Lecz obozując na biwaku możemy też gotować na kuchence turystycznej. Współcześnie dostępnych jest bardzo dużo typów kuchenek turystycznych, które podłącza się do kartusza gazowego. Inną możliwością jest kociołek wieszany lub stawiany nad ogniskiem. Survivalowe zapałki zapewnią nam rozpalenie ognia w każdych warunkach pogodowychPamiętajmy jednak, że ognisko rozpalamy w oddaleniu od namiotu i nie zapominamy dokładnie go wygasić. Na biwaku wykorzystujemy również specjalne turystyczne naczynia sporządzone z lekkich i odpornych surowców. Wyposażmy się w zestaw zestawiony z talerzy, kubków i sztućców. Z niewątpliwie potrzebny będzie także garnek i patelnia. Jeśli wyjeżdżamy zaledwie na na parę dni możemy wziąć lodówkę turystyczną na wkłady, dzięki czemu nasze jedzenie pozostanie dłużej świeże. Z kolei w przypadku dłuższego wypadu warto rozważyć menu z żywności lifilizowanej lub z konserw.

Inne akcesoria na biwak

Istnieje wiele takich sprzętów, które wyznaczają niezbędnik każdego trapera. Z pewnością przynależy do nich latarka. Wskazane jest wyekwipować się w tzw. czołówkę, która jest niesłychanie praktyczna w użytkowaniu. Można kupić również dużą latarkę turystyczną, którą podwiesza się pod tropikiem, żeby oświetlić wnętrze namiotu. Następnym użytecznym narzędziem jest multitool. Składa się z połączonych akcesoriów np. scyzoryka, śrubokręta, nożyczek, otwieracza do puszki itp. Multitool stanowi narzędzie, które wyręcza kompletną skrzynkę narzędziową.
Toaleta turystyczna oraz przenośny prysznic to sprzęty, o których nie należy zapominać. Można zaopatrzyć się w nie w każdym sklepie turystycznym. Choć zakup wiąże się z pewnym wydatkiem kompletnie rozwiązuje sprawę higieny i warunków sanitarnych podczas biwaku.
Odzież outdorowa to kwestia, którą niezmiernie łatwo zaplanować. Na ogół wyruszając pod namiot pakujemy kurtki wodoszczelne, polar, czapkę i wysokie buty. Jeżeli biwakować będziemy w sąsiedztwie jeziora, dodajemy jeszcze kąpielówki i lekkie piankowe obuwie. Pozostałą odzież stanowią rzeczy codzienne, wygodne dresy, koszulki i bielizna.Niezbędnik biwakowicza jak najbardziej powinna stanowić także apteczka, biodegradowalne kosmetyki, koc i krem z filtrem. Poza tym przyda się też power bank, preparat na komary i kleszcze, szybkoschnący ręcznik oraz worki, w których wywieziemy z terenu obozu nasze śmieci.

bez wątpienia lista akcesoriów na biwak może być o wiele obszerniejsza. Wszystko zależy od miejca, gdzie się wybieramy i konkretnych potrzeb. Jeśli uda nam się spakować wedle tego poradnika, zabierzmy ze sobą jeszcze wyśmienity nastrój i ruszajmy w drogę.