AlphaGo - AI od Google i DeepMind

AlphaGo to AI - sztuczna inteligencja stworzona przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie stworzyli oni układ, który jednoczy zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszelkich realnych pozycji za pomocą utworzonego drzewka zapytań, z techniką mocnego maszynowego uczenia (deep learning).

AI AlphaGo z początkiem roku pokonała 18-krotnego mistrza świata w tradycyjnej grze Go. Osiągnięty wynik jest godny podziwu - machina wygrała 4:1, a przebycie Lee Sedol'a na zawsze wpisało się do historii. Tak fenomenalne zwycięstwo nasiliło apetyty chińskich inżynierów. Przyznali oni, iż skoro istota ludzka nie jest już dla AlphaGo wyzwaniem, to przypuszczalnie lepszym oponentem będzie inna maszyna. Specjaliści z Chin zaprojektowali w związku z tym ChinaComputer Go, czyli system AI, jaki ma być godnym oponentem dla AlphaGo. Naukowcy z Chin planują wyzwać na pojedynek AI stworzoną przez Google i DeepMind. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy ani na jakich zasadach odbędzie się starcie, jednak niewątpliwie machiny będą grać ze sobą w Go.

Należy przy tym wspomnieć, iż choć pojedynek AlphaGo z Lee Sedolem odbył się w Korei Południowej, to gra w Go została wymyślona w Chinach. Właśnie dlatego planowany pojedynek amerykańskiej sztucznej inteligencji z chińską sztuczną inteligencją może być naprawdę bardzo interesujący. Kto wie, być może w przyszłości takie pojedynki sztucznej inteligencji będą na porządku dziennym oraz pozwolą rozwiązać spór, jaki układ AI jest lepszy?

Obrabiarka CNC vs drukarka 3D - czy mogą ze sobą konkurować?

Dzisiejsze technologie pozwalają nam udoskonalać wyroby pod wieloma względami – precyzyjności, szybkości oraz kosztów wykonania. Idealnym przykładem są obrabiarki CNC, czyli obrabiarki sterowane komputerowo. Za ich pracę odpowiada kod alfanumeryczny, który kontroluje ruchy wykonywane przez urządzenie oraz ich kolejność. Niegdyś obrabiarki CNC były stosowane głównie do produkcji na wysoką skalę. Obecnie wykorzystuje się je również do mniejszych ilościowo produkcji. Najczęściej służą do przeprowadzania obróbki skrawaniem. Stosowanie techniki CNC to wygoda, oszczędność materiału i czasu. Obrabiarki CNC są również uniwersalne – za ich pomocą można pracować w zasadzie na każdy typie materiału. Wybory z plastiku, metalu, drewna, a nawet wosku, czy tkanin poddają się precyzyjnemu i dokładnemu obrabianiu przy wykorzystaniu sterowania komputerowego.

Czytaj więcej
Telewizor 4 K

Progres technologiczny wydaje się nie ustawać, a producenci cały czas usiłują skłonić nas do aktualizacji domowego sprzętu audiowizualnego. W kwestii telewizorów najnowszą atrakcjąjest standard Ultra HD, nazywany także zamiennie 4K, obiecujący znakomitą jakość obrazu a także dźwięku.

Czytaj więcej
Inteligentny dom

Jak mocno zmieniło się ludzkie życie dzięki Internetowi oraz cyfryzacji wiedzą chyba wszyscy. Dawniej taki technologiczny skok odbywał się na przestrzeni wieków. Dzisiaj dla przykładu od chwili wyprodukowania pierwszego telefonu komórkowego i wypuszczenia go na rynek sprzedaży po dzisiejsze smartfony oraz tablety minęło zaledwie ponad 25 lat.

Czytaj więcej
Jak samodzielnie wymienić kartę graficzną w laptopie

Jeśli popsuje się nam karta graficzna w laptopie, lub po prostu chcemy zmienić ją na taką o lepszych parametrach, nie musimy wybierać się do serwisu i przepłacać. Wymiana karty graficznej to jedna z prostszych napraw, możemy ją samodzielnie przeprowadzić w domu. Przeczytaj, jak to zrobić.

Czytaj więcej
Playstation czy Xbox?

Dwie najpotężniejsze konsole na rynku i nieprzemijający dylemat: Xbox czy PlayStation? Tą zagwozdkę bez wątpienia można nazwać klasyką gatunku. Niemal każdy kto interesował się tematem gier czy też konsol lub zwykły rodzic pociech które lubią gry, miał do czynienia z podobnym wyborem. Na rynku tak de facto nie ma lepszego wyboru, a bynajmniej inne dostępne oferty nie mają takiego potencjału jak Microsoft lub Sony.

Czytaj więcej
Bezpieczne podróżowanie podczas wakacji

Przed nami czas wakacji. Wiele osób wyjeżdża na wymarzony urlop własnym samochodem. Oznacza to często konieczność pokonania wielu kilometrów, a więc za kierownicą trzeba będzie spędzić kilka, może nawet kilkanaście godzin. Jak przygotować się do podróży, aby przebiegła ona bezpiecznie?

Czytaj więcej
Czym układy rozruchowe?

Kiedy patrzymy na dane urządzenie, niezależnie jak proste w konstrukcji bądź jak bardzo złożone ono jest, najczęściej bierzemy pod uwagę jedynie pełną strukturę całościową - czyli kompletne urządzenie, które widzimy. Nie zastanawiamy się raczej, jak wiele elementów, sterowników, kontrolerów czy współdzielni musi znajdować się pod tym mechanicznym bądź elektrycznym pancerzem, aby wszystko razem współgrało i funkcjonowało w oczekiwany sposób.

Czytaj więcej
World of Tanks

World of Tanks jest grą która odniosła wielki sukces. Białorusini ze studia Wargaming, szumie donoszą o ponad 40 milionach unikalnych użytkowników. Śmiało można powiedzieć, iż gdyby każdy mieszkaniec Polski miał w domu komputer, zarówno wiekowy jegomość jak i noworodek – zagrał by on choć raz w swoim życiu właśnie w tę grę. Średnio skomplikowaną arcadówkę, World of Tanks.

Czytaj więcej
Bezprzewodowa mini kamera szpiegowska

Czasami zdarza się, że jesteśmy zmuszeni uzyskać pewne informacje na własną rękę. Czy to ze względów bezpieczeństwa, czy z powodu innych, skomplikowanych sytuacji. Pomóc nam w osiągnięciu tego celu może cały arsenał akcesoriów detektywistycznych, w tym także mini kamera szpiegowska. Zobaczmy, co oferuje ten sprzęt i do jakich działań przyda się najbardziej.

Czytaj więcej
Drukowanie 3d ile trzeba zapłacić?

Druk 3D staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście już od czasów swojego powstania kusił i ciekawił, stawał się również produktem, którego pożądało naprawdę wiele osób. Sytuacja ta nie zmieniła się do dnia dzisiejszego – choć druk 3d jest bardziej powszechny, to nadal wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup profesjonalnej drukarki. Technologia ta prężnie się rozwija, jednak trzeba jeszcze poczekać, zanim powiemy, że jest już całkiem powszechna.

Czytaj więcej
Gry mogą uczyć

Podczas wakacji istnieje wiele form spędzania wolnego czasu. Kiedyś najbardziej popularne wśród dzieci były zabawy na świeżym powietrzu, wycieczki, lecz teraz nastała era komputerów i coraz więcej pociech swoich rodziców decyduje się spędzać swój wolny czas przed komputerem, grając w przeróżne gry.

Czytaj więcej
Artificial Intelligence

Ten rok to następny ogromny krok do przodu dla Artificial Intelligence, innymi słowy sztucznej inteligencji, bowiem należąca do Google firma Deep Mind opracowała machinę, której po raz pierwszy w historii udało się pokonać człowieka w bardzo skomplikowaną, starochińską planszową grę Go. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, gdyż IBM zaprojektowało zupełnie innowacyjną technologię, dzięki której komputery mogą zrobić znacznie większy postęp i pracować znacznie szybciej niż dotychczas.

Czytaj więcej
Czym jest PEGI

PEGI – Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier (w jęz. angielskim Pan-European Game Information) to działający w Europie system oceniania gier komputerowych.

Czytaj więcej
Kioski multimedialne - co to jest?

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się kioski multimedialne. Powstały one w wyniku rozwoju technologii, który w ostatnich latach postępuje bardzo szybko. Prawdopodobnie większość ludzi słyszało kiedyś o tych nowoczesnych urządzeniach, jednak nie wszyscy wiedzą do czego owe kioski służą.

Czytaj więcej
Monitor dla grafika

Duży i sprawny monitor to podstawa w pracy grafika. Wielu z nas potrzebuje wciąż komputera stacjonarnego, który pod wieloma względami może być wygodniejszy, jeśli używamy go do pracy – zarówno w biurze, jak i w domu.

Czytaj więcej
Lokalizator gps. Co warto o nim wiedzieć? Jaki wybrać?

Żyjemy w czasach, gdzie rozwój technologiczny jest czymś normalnym, nikogo nie zaskakuje, bo już się do niego przyzwyczailiśmy. Pomaga w wielu sytuacjach i ciężko sobie dzisiaj wyobrazić życie bez niektórych urządzeń. Jednym z nich jest na pewno lokalizator gps, który omówimy w poniższym artykule!

Czytaj więcej
Co warto wiedzieć o rezystorach?

Rezystory, nazywane także opornikami, wykorzystywane są do ograniczania wartości prądu przez nie przepływającego, zaś nadmiar tej energii, powstały w wyniku zatrzymania w oporniku, wydzielany jest w postaci ciepła. Rezystory są elementami biernymi, stosowanymi praktycznie w każdym obwodzie elektronicznym.

Czytaj więcej
Wymarzony gadżet

Jeszcze nie tak dawno był to rodem z filmów sci-fi i motyw spotykany w wielu grach komputerowych. Jakiś czas temu zwykły Kowalski nie dałby wiary, że zakładając tylko i wyłącznie okulary zobaczymy całkiem co innego od tego co nas otacza.

Czytaj więcej
Jak wybrać laptop poleasingowy?

Laptopy poleasingowe to używane laptopy służbowe, które po okresie spłaty rat leasingowych duże firmy często odsprzedają a same „odnawiają” flotę. Jest to szansa na upolowanie sprzętu najwyższej jakości, naprawdę wydajnego komputera przenośnego za bardzo rozsądną cenę.

Czytaj więcej
Premiera procesorów Intel

Końcem sierpnia bieżącego roku miała miejsce oficjalna premiera najnowszych procesorów Intel Kaby Lake. Intel uczynił wszystko, aby procesor Kaby Lake stał się pełnoprawną następną generacją procesorów Intel Core.

Czytaj więcej
Dobrze poukładana serwerownia

Urządzając serwerownię pamiętamy o wszystkich detalach dotyczących zarówno bezpieczeństwa fizycznego serwerów jak i ich odpowiednie połączenie, skonfigurowanie wielu urządzeń do wspólnej pracy.

Czytaj więcej