Co lepsze sieci miedziane czy światłowodowe?

Dostęp do internetu jest obecnie usługą powszechną i coraz tańszą. Poprawia się również komfort użytkowania sieci, poprzez większe prędkości transmisji danych czy wykorzystanie technologii bezprzewodowej. Jednak nadal znaczna część przyłączy internetowych jest realizowana przy pomocy przewodów. Do niedawna najpopularniejsze były kable miedziane, ale od jakiegoś czasu wypierają je przewody światłowodowe. Warto więc wiedzieć o zaletach i wadach każdego z tych rozwiązań.

Zalety i wady przewodów miedzianych 

Przewody miedziane ze względu na swoje właściwości przewodzenia oraz stosunkowo niską cenę były przez ostatnie kilkanaście lat powszechnie wykorzystywane do wykonywania przyłączy internetowych oraz infrastruktury systemów sieciowych zwłaszcza w biurowcach, akademikach czy budynkach użyteczności publicznej. Jak wyjaśnia ekspert firmy sprint specjalizującej się w  nowatorskich rozwiązaniach IT:

"Początki sieci to dominacja okablowania miedzianego. Niska cena przewodów miedzianych, mała awaryjność oraz łatwość montażu sprawiły, że wewnętrzne sieci komputerowe, a także zewnętrzne magistrale przesyłowe budowano wyłącznie w oparciu o to rozwiązanie. Jednak wraz ze wzrostem szybkości transmisji danych współdzielone okablowanie miedziane stosowane w połączeniach zewnętrznych przestało być wystarczające i zostało wyparte przewodami światłowodowymi. Mimo to sieci wewnętrzne wciąż w większości oparte są na kablach miedzianych. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze sieć bazująca na przewodach z miedzi jest prostsza w utrzymaniu, konserwacji, diagnostyce oraz naprawie. Ponad to zarządzanie taką siecią nie wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy. Niższy jest więc zatem koszt jej eksploatacji. Po drugie istniejąca infrastruktura umożliwia dalszą rozbudowę sieci bez konieczności ponoszenia wysokich wydatków. Przejście na przewody światłowodowe w takim przypadku będzie inwestycją bardzo kosztowną". 

Zalety i wady przewodów światłowodowych

Dynamiczny rozwój usług internetowych spowodował, że przewody światłowodowe przestały być zarezerwowane wyłącznie dla budowy międzymiastowych połączeń o dużej przepustowości, ale zaczęto wykorzystywać je w budowie nowych, zwłaszcza lokalnych przyłączy internetowych. Obecnie nawet cena przewodów światłowodowych przestaje być barierą. Dostawcy internetu zdają sobie sprawę, że ogromna konkurencja na tym rynku wymusza stosowanie rozwiązań, które przyciągną nowych klientów. Przewagą infrastruktury światłowodowej jest wysoka sprawność działania, dość niska awaryjność oraz możliwość realizacji nawet najbardziej wymagających rozwiązań czy obsługi zaawansowanych systemów teleinformatycznych, takich jak np. automatyka budynkowa czy inteligentne systemy transportowe. Tak więc wybór rodzaju okablowania jest sprawą bardzo indywidualną. Tym bardziej, że oba rodzaje przewodów posiadają zarówno wady jak i zalety.