Telewizor 4 K

Progres technologiczny wydaje się nie ustawać, a producenci cały czas usiłują skłonić nas do aktualizacji domowego sprzętu audiowizualnego. W kwestii telewizorów najnowszą atrakcjąjest standard Ultra HD, nazywany także zamiennie 4K, obiecujący znakomitą jakość obrazu a także dźwięku.

Zanim jednak wyłożymy duże pieniądze na wymianę sprzętu należałoby zastanowić się, czy ten nowy, przełomowy zdaniem producentów wynalazek w istocie wart będzie swojej ceny, czy stanowi (przynajmniej w tej chwili) tylko gadżet dla maniaków najnowszych technologii.

Głównym nasuwającym się problemem jest przede wszystkim zwyczajnie niedobór kontentu, który moglibyśmy oglądać w tej nowatorskiej, wysokiej jakości. Oferta filmów opublikowanych w formacie Ultra HD jest w dalszym ciągu bardzo uboga, a kanałów telewizyjnych oferujących swój sygnał w ultrawysokiej rozdzielczości można szukać ze świecą, w szczególności w naszym kraju.

Następną znaczącą kwestią jest fakt, iż według specjalistów, aby ludzkim okiem uchwycić jakiekolwiek znaczące różnice w jakości pomiędzy telewizorem Ultra HD a zwykłym HD, musielibyśmy mieć telewizor o przekątnej powyżej 70 cali (na co nie każdy ma przecież w domu miejsce) a także usiąść od niego w odległości około 1 metra.

Decydując się na kupno telewizora Ultra HD, jak w przypadku każdej nowatorskiej technologii, musimy się też liczyć ze znacznym uszczupleniem naszego portfela (zakładając, że zależy nam na wysokiej jakości, trwałym sprzęcie).Wszystko to sprawia, iż technologia Ultra HD jest, przynajmniej przejściowo wyłącznie (bardzo drogą) ciekawostką.