Jak samodzielnie wymienić kartę graficzną w laptopie

Jeśli popsuje się nam karta graficzna w laptopie, lub po prostu chcemy zmienić ją na taką o lepszych parametrach, nie musimy wybierać się do serwisu i przepłacać. Wymiana karty graficznej to jedna z prostszych napraw, możemy ją samodzielnie przeprowadzić w domu. Przeczytaj, jak to zrobić.

Pierwsze kroki

Na początku oczywiście będziemy musieli zakupić nową kartę graficzną. Zanim to uczynimy, upewnijmy się, że będzie ona kompatybilna z płytą główną Twojego komputera. Obecnie dostępne na rynku karty graficzne posiadają złącza AGP oraz PCI-E. Sprawdź, jaki rodzaj złącza będzie potrzebny w przypadku Twojego komputera, w przeciwnym razie karta graficzna nie będzie działała. Niektóre karty graficzne wymagają również specjalnych zasilaczy o dużej mocy, dlatego warto sprawdzić, czy posiadamy odpowiedni. Karty graficzne produkują dużo ciepła, dlatego montuje się na nie radiatory chłodzące. Zanim przystąpisz do wymiany, pozwól radiatorowi ostygnąć, może być gorący. Do wymiany będziesz potrzebować jedynie zwykłego śrubokrętu krzyżykowego.

Wyjmujemy starą kartę

Sam proces wymiany jest bardzo prosty. Na początku odkręcamy zabudowę laptopa. Zwykle wystarczy lewy bok, w przypadku starszych modeli konieczne będzie zdjęcie całości. Potem przechodzimy do odkręcenia w tylnych panelach śrub mocujących kartę graficzną. Nowsze umiejscowione są na dwóch śledziach, starsze na jednym. Po tym odłączamy zasilanie karty i wyciągamy kartę ze złącza. Możemy to zrobić chwytając lekko wystającą część śledzia. W przypadku niektórych złączy konieczne będzie również zwolnienie blokady.

Wkładamy nową kartę

Nową kartę umieszczamy w złączu. To nie powinno stanowić dla nas problemu - zaczynamy od rogu, który jest oddalony od śledzia i delikatnie wsuwamy. Gdy karta jest już na właściwym miejscu dokręcamy śruby i włączamy zasilanie. Potem montujemy z powrotem obudowę. Możemy włączyć komputer. Jeśli grafika na monitorze nie będzie wyświetlać się prawidłowo, sprawdźmy wszystkie kable, zainstalujmy ponownie sterowniki i możemy uruchomić komputer jeszcze raz.

Wymiana karty graficznej w laptopach Lenovo

Chociaż zwykle samodzielna wymiana karty graficznej w laptopie jest bardzo prosta, bywają przypadki, gdy jest to o wiele trudniejsze. Niestety, w przypadku większości modeli laptopów karta grafiki wmontowana jest w płytę główną, dlatego też niemożliwe jest jej samodzielne wymienienie.