Dobrze poukładana serwerownia

Urządzając serwerownię pamiętamy o wszystkich detalach dotyczących zarówno bezpieczeństwa fizycznego serwerów jak i ich odpowiednie połączenie, skonfigurowanie wielu urządzeń do wspólnej pracy.

Serwery  wmontowane w wysokiej jakości szafy serwerowe i szafy teleinformatyczne. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala na zabezpieczenie urządzeń przed przegrzaniem, ponieważ zarówno szafy serwerowe, jak i szafy teleinformatyczne, które są obecnie stosowane zapewniają odpowiednią wentylację oraz utrzymanie temperatury powietrza na optymalnym dla pracy tych urządzań poziomie. Najczęściej podczas montażu w tego rodzaju szafach używane są serwery rack, które łatwo można umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Serwer rack jest o wygodny zważywszy na fakt, że można go swobodnie wkładać w odpowiednie prowadnice, które umożliwiają wygodny dostęp do urządzeń. Nazwa serwer rack wywodzi się właśnie z tego, że są one umieszczane w szafach typu rack, które największą zaletą jest to, że może zostać tam więcej niż jeden serwer rackowy. A to z kolei oznacza bardzo dużą oszczędność miejsca. Niestety szafa tego rodzaju nie należy do najtańszych, dlatego zakup i montaż jej w prywatnej serwerowni małej firmy mógłby być po prostu zbyt dużym wydatkiem. Co do zawartości danych, serwer rackowy nie różni się specjalnie od zwykłego.

Co więcej na niezawodność działania, a także na duże zwiększenie efektywności transmisji danych ma wpływ zastosowanie technologii RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks), która polega na uzyskaniu efektu synergii. Oznacza to, że przy współpracy przynajmniej dwóch dysków można uzyskać większe możliwość niż w przypadku jednego lub wielu dysków podłączonych niezależnie. A sposoby łączenia dysków w macierze RAID zaproponowane zastały przez Pattersona, Gibsona i Katza i używane są obecnie.

W tej chwili najpopularniejsze są macierze RAID, takie jak: RAID 0 - stripping, którego głównym zastosowaniem jest stacja graficzna bardzo wysokiej wydajności, R A I D 1 - mirroring, czyli w uproszczeniu dublowanie dysków, które zazwyczaj jest ograniczone do dwóch i stosowane jest w przypadku systemów operacyjnych i mało wymagających aplikacji; RAID5 – stripping, czyli zmodyfikowana macierz RAID 0, która została ulepszona o dane parzystości zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa w serwerach danych, serwerach internetowych i tych używanych przez media; RAID 10 – stripping, który stosowany jest na macierzach lustrzanych w różnorodnych bazach danych, serwerach poczty oraz w wydajnych serwerach plików.

Bez dwóch zdań trzeba tu także zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak serwer bazodanowy ponieważ z punktu widzenia wielu firm odgrywa on bardzo ważną rolę. Przede wszystkim serwer bazodanowy należy do grona specjalistycznych komputerów, do którego dołączone jest specjalne oprogramowanie, które pozwala na skuteczne zarządzanie gromadzonymi na serwerze danymi z możliwością ich udostępniania dla osób, które są tym zainteresowane. Dla firm jest to sprawa istotna dlatego, że serwery z bazami danych pozwalają na korzystanie z tej bazy wielu użytkownikom w tym samym czasie bez większych problemów. Poza tym trzeba wiedzieć o tym, że za pomocą tych właśnie serwerów, które mają za zadanie gromadzenie danych różnorakiej treści można przechowywać dane w taki sposób, aby były one w odpowiedni sposób zabezpieczone. I chodzi tu zarówno o to, że może owa baza danych ulec uszkodzenia jak i o nieautoryzowany dostęp, który może spowodować wyciek danych na zewnątrz. Stosowane w takich przypadkach programy, które odpowiadają za kompleksową obsługę bazy danych są w stanie zarządzać zgromadzonymi informacjami w taki sposób, aby człowiek miał ograniczoną możliwość ingerencji. Dodatkowo serwery, na których znajdują się dane posiadają odpowiednie oprogramowanie, które pozwala na dostęp do nich wyłącznie osobom, które są do tego upoważnione. Ogranicza to w znaczny sposób ryzyko wycieków zgromadzonych w takim miejscu informacji.