Od 1G do 5G

LTE innymi słowy technologia 4G wciąż nie zdążyła całkowicie opanować rynku, a już pojawiają się wzmianki o technologii 5G. Przede wszystkim trzeba by skierować uwagę jak błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na Internet bezprzewodowy. Mnóstwo osób pamięta jeszcze pierwszą generację czyli 1G. Oczywistym jest, że korzystanie z niej odbywało się w odmienny sposób niżeli z obecnych sieci. Głównym celem była zwyczajna rozmowa w telefonii komórkowej, a wielkość przesyłanych danych nie przekraczała 2.4 kbps.

Standard 2G przynosił dużo więcej. Przesył informacji wielkości 64 kbps nie był imponujący, ale w tamtym czasie pozwalał na uruchamianie prostych stron bądź korzystanie z komunikatorów. Może się wydawać że przeskok do 2000 kbps to ogromna rewolucja. Takim wynikiem mógł się szczycić nowy standard 3G. Nowa generacja zbiegła się w czasie z wielkim wybuchem popularności smartfonów i tabletów, czyli przede wszystkim grupy urządzeń niemalże uzależnionych od prędkości działania sieci.

Rosnąca popularność tabletów i smartfonów zobowiązywała do pracy nad co raz to szybszymi i lepszymi standardami. Tym sposobem zaistniała sieć 4G czyli LTE.  Standard 4G gwarantował komunikację z prędkością 100000 kbps, co jest wynikiem wręcz rewelacyjnym. Taki wynik, który obecnie w 100% zaspokaja zapotrzebowanie na prędkość przesyłu danych.
Oczywiście w infrastrukturze sieci ważna jest nie tylko prędkość transferu. Przełomowe 5G ma rozwiązywać wiele dotychczasowych problemów. Prędkość przesyłu ma osiągać 1 gbps, co wydawać się może czymś wręcz niemożliwym, a jednak. Stworzona ma być wypuszczona po roku 2020. Na dzień dzisiejszy trwają testy i prace usprawniające model działania sieci 5G.