Niebezpieczeństwa w internecie

Jednym z najistotniejszych problemów, z którymi boryka się dzisiejszy świat są cyberataki, jakie przynoszą ze sobą gigantyczne niebezpieczeństwo dla każdego. Pomocą w walce ze wspomnianym niebezpieczeństwem jest rozkwit technik, powiązanych z AI - sztuczną inteligencją. Przynoszą one nadzieję na skuteczne przeciwdziałanie atakom w cyber przestrzeni, jakich obecnie jest coraz więcej.

Dzięki naukowcom z Instytutu Technologicznego Massachusetts kłopot z atakami w cyberprzestrzeni niedługo może zostać zażegnany. Wypracowany przez nich zaawansowany algorytm ma możliwość samodzielnego analizowania sieci globalnej, a ponadto wykorzystuje informację oraz wszelkie dane zebrane przez ludzi. Takie połączenie powoduje, że jest on dużo bardziej efektywny w porównaniu do użytkowanych do tej pory metod, których efektywność jest raczej sporna.

Inżynierowie, jacy stoją za przygotowaniem wspomnianego schematu nazwali go SI2, co znaczy, że ich dzieło jest wyższą sztuczną inteligencją. Podczas testów model dokonał analizy aż 3,6 miliarda logów z aktywności internetowej i z aż 85-procentową skutecznością wykrył cyberataki jeszcze zanim doszło do nich. Sprawiło to, iż można było zredukować liczbę fałszywych alertów. Autorzy SI2 poinformowali, iż ich algorytm będzie zdobywał nowe umiejętności, dzięki którym będzie skuteczniejszy. Niewątpliwie jest to wielkie osiągnięcie i nadzieja dla setek tysięcy ludzi na całym świecie, którzy każdego dnia zmagają się z kłopotem jakim są cyberataki i są odzierani z intymności, a nawet zagrożone są ich majątki.