Młodsze rodzeństwo dobe dla zdrowia

Uczeni dowiedli, iż u osób, mających młodszego brata albo siostrę obniża się ryzyko zachorowań na alergię, astmę a także ochrania przed otyłością. W starszym bracie lub siostrze aktywizuje się poczucie odpowiedzialności, podobnie jak cechy przywódcze.

Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez Julie Lumeng - Dr z University of Michigan w mniejszej ilości przypadków z tematem otyłości borykają się osoby, które mają młodsze rodzeństwo. Pod warunkiem, iż różnica wieku między rodzeństwem będzie nie większa aniżeli 4 lata. Przypuszczalną przyczyną takiego stanu może być to, iż kobiety zachodząc w ciążę, a później karmiąc piersią modyfikują dietę na lepszą, co przekłada się na sposób jedzenia całej rodziny. Może być też tak, iż po prostu przy młodszym rodzeństwie starsze pociechy zmuszone są do większej aktywności . Na to, która z tych rzeczy ma wpływ uczeni jeszcze nie znaleźli odpowiedzi, choć akcentują oni też inne wartości powiązane z posiadaniem rodzeństwa.

Dodatkowym atutem jest to, że pociechy mające brata czy też siostrę z mniejszą częstotliwością cierpią na astmę i alergie. Uzasadnieniem tego jest tzw. hipoteza higieniczna która mniema, iż trudniej jest dopilnować kilkorga dzieci aniżeli jednego. Konsekwencja tego jest taka, że nagminniej się brudzą, spożywają rzeczy z podłogi czy z miski domowego zwierzaka. Dzieci te mają częściej kontakt z mikrobami co oddziałuje dodatnio na ich system odpornościowy. Ciągłe ćwiczenie go powoduje, że nie atakuje on swoich komórek powodując alergię czy astmę. W zamian tego zwalcza on niebezpieczne bakterie oraz wirusy.

Powstaje wobec tego pytanie - czy rodzice pragnąc troszczyć się o zdrowie dziecka winni zadbać o to aby miało ono brata czy też siostrę? Na takie zapytanie nie istnieje gotowa odpowiedź. Są natomiast eksperymenty, z których wyciągać wnioski można, że to jedynacy i starsze dzieci częściej osiągają sukcesy. Bywa tak zapewne wskutek tego, że pierwszym a oraz jedynym dzieciom rodzice od małego oddają całą uwagę oraz wolny czas. Widocznie ma to olbrzymi wpływ na rozwój pociechy.