Urządzenia i akcesoria fiskalne

Posiadanie kasy fiskalnej to obecnie obowiązek każdego właściciela działalności gospodarczej.

Jeżeli więc planujesz założenie własnego biznesu, warto zgłębić wiedzę dotyczącą samej kasy fiskalnej, jak i akcesoriów niezbędnych do użytkowania jej. W przyszłym roku prawo ma się zmienić i oprócz kasy fiskalnej, każde przedsiębiorstwo będzie musiało posiadać stałe połączenie z internetem, które umożliwi przesyłanie zatwierdzonych paragonów do Urzędu Skarbowego.

Urządzenia fiskalne
Decydując się na otwarcie własnego biznesu, należy wybrać urządzenie, które najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Należy zastanowić się, czy potrzebujemy kasy stacjonarnej, czy też przenośnej, czy posiadamy sklep o średnim natężeniu klientów, czy też lepiej sprawdziłaby się drukarka fiskalna podłączona do stanu magazynowego, ponieważ planujemy otworzyć dużą halę. To bardzo ważne, aby nasze przedsiębiorstwo funkcjonowało sprawnie. Kupując kasę, czy drukarkę fiskalną musimy koniecznie dowiedzieć się, jak często należy wykonywać przeglądy techniczne.

Czy drukarka fiskalna to jest to samo co kasa fiskalna?
Nie. Kasa fiskalna posiada pamięć, w której magazynowane są nazwy towarów dostępnych w sklepie, natomiast drukarka fiskalna połączona jest z komputerem, w którym mieści się specjalne oprogramowanie magazynowo-sprzedażowe i to za jego pośrednictwem drukowane są paragony. Są one więc przeznaczone do pracy w systemie POS. Drukarki fiskalne najczęściej spotykane są w dużych przedsiębiorstwach, gdzie konieczne jest stałe uzupełnianie magazynu, a na komputerze jest to szybkie i proste. To mobilne urządzenie posiada wiele zalet. Można zaliczyć do nich małe gabaryty, prostą obsługę urządzenia oraz dużą wydajność pracy.

Akcesoria fiskalne
Jeżeli chcemy, by nasza kasa funkcjonowała poprawnie, należy dobierać do niej odpowiedniego rozmiaru papier do kas i drukarek tak, aby podczas drukowania, nie nastąpiły komplikacje w postaci zwinięcia papieru czy uszkodzenia rolki drukarskiej. Jeżeli kasa fiskalna znajduje się w pomieszczeniu o dużym stopniu kurzu i pyłów, warto dokupić do zestawu pokrowiec, który ochroni urządzenie przed trudnymi warunkami panującymi w miejscu pracy. Znacznie korzystniej jest wydać małą sumę pieniędzy na ochraniacz, niż po krótkim czasie wymieniać kasę fiskalną na nową. Jeżeli w naszym zakładzie pracy w ciągu dnia przebywa dużo osób, warto zakupić szuflady posiadające zabezpieczone przed ewentualną kradzieżą.