Piękna mgławica na filmie od NASA

Parę dni temu zaczęło się świętowanie 26 rocznicy powstania Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej szczególnej okazji NASA zaprezentowała zapierającą dech w piersiach, niezwykłą animację, przygotowaną na bazie oryginalnego zdjęcia, które zostało wykonane przez teleskop kilka dni wcześniej.

Film pokazuje przepiękną Mgławicę Bańka, której bardziej znana nazwa to NGC 7635. Obiekt działa wyjątkowo pobudzająco na wyobraźnię.  Jest położony aż 7 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Mgławicę w 1787 roku odkrył William Herschel. Leży ona w konstelacji Kasjopei, jaka położona jest w obrębie Drogi Mlecznej, czyli naszej galaktyki.

Mgławica Bańka jest wydmuchiwana przez bardzo ogromną centralną gwiazdę, która waży 40 razy więcej aniżeli słońce i jest gwiazdą Wolfa-Rayeta. Z racji ogromnych rozmiarów do tej pory można było oglądać jedynie niewielkie fragmenty mgławicy, lecz za sprawą utworzonej animacji zdołamy na jednym zdjęciu widzieć całą mgławicę.

Obszar, jaki zajmuje mgławica, wynosi ok. 7 lat świetlnych. Mgławica zaistniała w wyniku intensywnego wypływu wiatru gwiezdnego z gwiazdy SAO 20575. To właśnie on odpowiedzialny jest za wypychanie międzygwiezdnej materii na zewnątrz i stworzenie tej nadzwyczaj malowniczej bańki. Rozszerzanie gazu jest stale hamowana przez zewnętrzny molekularny obłok, wzbudzany przez gwiazdę macierzystą. Obłok ten mieni się przeróżnymi kolorami, co jest rezultatem działania promieniowania ultrafioletowego gwiazdy. Podług przewidywań naukowców za 10-20 milionów lat gwiazda wybuchnie jako supernowa.