Czy warto spędzać urlop w Polsce?

Od jakiegoś czasu Polacy chętniej pozostają w kraju na czas wakacji. Okazuje się, iż prąd na częste wyprawy zagraniczne nieznacznie przyhamował. Z bezsprzecznie to nie wyłącznie konsekwencja ograniczeń powiązanych z minioną pandemią, lecz również pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Ale urlop w Polsce nie dla wszystkich są koniecznością, niektórzy cenią krajoznawcze wartości naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co w związku z tym zachęca Polaków do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są negatywne strony wakacji w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zaskoczą.

Różnorodność krajoznawcza w Polsce

Jedną z kluczowych zalet położenia geograficznego naszego kraju jest różnorodność krajobrazów. Możemy przecież odpoczywać w górach, jak i nad Bałtykiem. Posiadamy piękne obszary z kotlinami i wyżynami. W dodatku dla fanatyków wód śródlądowych jest przeogromna liczebność pięknych pojezierzy, meandrów rzek i pozostałych akwenów wodnych. W Polsce mamy całe mnóstwo parków krajobrazowych, rezerwatów i dziewiczych terenów zielonych. Nikt nie może uskarżać się na monotonię krajobrazu. Można u nas odszukać zarówno imponujące miejsce do długich pieszych włóczęg, wspinaczki, jak i cudowne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Dodatkowym walorem turystycznym w Polsce jest sposobność do poznawania wielu kultur ludowych. Niezaprzeczalny powab górali, gościnność Kaszubów, bądź też przyciągająca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski złączony jest z niejedną niesłychaną przeszłością. W dodatku wskazane jest zawsze spróbować kuchni regionalnej. Istnieją takie rejony, które słyną z bogactwa różnorodnych wyjątkowych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Lubelszczyzna a także Podkarpacie na przykład mają przeszło 240 potraw regionalnych.

Atrakcje w zasięgu ręki

Należałoby dodać, że podróż do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i ruszyć w określoną trasę, a w drodze w dodatku odwiedzać przepiekne, historyczne miejsca. Dla wielu to również fenomenalna szansa, żeby zobaczyć rodzinę, która przebywa na drugim końcu Polski. W zastępstwie auta można też skorzystać z linii lotniczych. Sieć lotnisk jest w dzisiejszych czasach na tak bardzo rozwinięta, iż bez trudności można odnaleźć połączenie każdego regionu. Jest to alternatywa trochę droższa, ale bezspornie w znacznym stopniu oszczędza okres podróży. Dla Polaków nadal, mimo inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, w związku z tym wyjazd do dalekich krajów okazuje się bardzo sporym wydatkiem. Ponadto należy pamiętać, że przebywając na urlopie w Polsce bez trudu wiesz, w jaki sposób postarać się w niezbędne artykuły w sklepach, jak błyskawicznie skorzystać z nieodzownej pomocy medycznej, bądź odnaleźć jakąkolwiek pomoc. Brak ograniczeń językowych kolosalnie ułatwia podróżowanie i rozmowę z lokalną społecznością. Nie zaskoczą cię odmienne kodeksy czy nieznane zwyczaje.W całym kraju obowiązują takie same regulacje prawne, przepisy drogowe, czy zasady korzystania z urzędów. Nie ma wymogu żadnych dodatkowych formalności, wiz, paszportów i zezwoleń.

Czy istnieją jakieś minusy wczasów w Polsce?

Oponenci wczasów w Polsce stale pokazują na dwie problematyczne według nich sprawy. Jedną z nich stanowi nasz krajowy chwiejny klimat. Bywa, że kiedy postanawiamy wakacje sporo wcześniej, nie mamy możności skorzystania z zapowiedzi pogody i trafiamy na deszczową aurę czy też niskie temperatury. Nasz lokalny klimat jest dosyć kapryśny i w okresie lata pojawiają się dni, kiedy permanentnie pada. Jednakże powinno się zwrócić uwagę też na fakt, iż temperatury czasem dosięgają ponad trzydzieści stopni ciepła. Taka zmienność pogody stanowi cechę wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeśli popatrzy się na to, jak na dar natury, która wręcza nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą różnorodność. W deszczową pogodę również można wypoczywać. W polskich ośrodkach wypoczynkowych występują kryte pływalnie, można zwiedzać zabytkowe miejsca i pozostałe ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwko wakacjom w Polsce jest zły stan dróg. Ponoć uniemożliwiają one wygodną podróż. Należy jednak przyznać, że teza ta staje się nieaktualna. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. pozwala na przejechanie niemal całego kraju. Istnieje jeszcze parę niewielkich odcinków w budowie, ale posiadają one komfortowe objazdy. Można zatem bez komplikacji podróżować po nowej nawierzchni. Należałoby również napomknąć, że dla niektórych przebywanie z dala od cywilizacji, głusza i cisza jest dużym atutem wakacji.

Istnieją takie zakątki na przykładowo w północnowschodnim rejonie, gdzie warto schować się z dala od hałasu ulicznego. Wczasy w Polsce z zdecydowanie będą udane, jeśli zamierzymy je adekwatnie z naszymi oczekiwaniami i preferencjami.