Bagaż podręczny - co można zabrać na samolot?

Kiedy zbliżają się wakacje przeważnie opanowuje nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zaplanować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy śledzimy mapy i foldery biur podróży. Ale gdy już zdołamy wybrać fascynujące miejsce destynacji rozpoczynamy planowanie naszego bagażu. Szczególnie dla tych, którzy ruszają po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego to nie byle jakie wyzwanie. Poza tym należałoby napomknąć, że linie lotnicze posiadają swoje wewnętrzne regulaminy, które czasem się od siebie różnią. Jeśli więc lada dzień wylatujesz na wakacje, skorzystaj z naszego poradnika, doradzamy, jakim sposobem należycie spakować bagaż podręczny do samolotu.

Parametry bagażu podręcznego

Warto pamiętać, że podróżny może wziąć dwa typy bagażu. Jest to bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany ładowany jest w luku bagażowym samolotu, jego wymiary również wyznacza regulamin przewoźnika. Dziś skupimy się na bagażu podręcznym. Bywa, że wyruszamy zaledwie na na parę dni i nie musimy dużej walizki.U wielu przewoźników działa jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Przeważnie walizka lub torba podręczna musi ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Zezwala się ciężar bagażu do 8 kg. Warto zwrócić uwagę też na to, czy linia lotnicza, z jakiej lecimy uwzględnia bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 powinno być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Niemniej jednak bez wątpienia u wszystkich przewoźników wolno na pokład zabrać wózek dla dziecka lub fotelik. Podobna reguła dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Załoga samolotu umiejscawia sprzęt medyczny w bagażniku na pokładzie. Pakując swój bagaż podręczny należy dostosować się do zasad odnośnie parametrów, bo w sytuacji ich przekroczenia, nakładane są dodatkowe opłaty. Niekiedy nasz zbyt duży bagaż podręczny może być oszacowany jako bagaż rejestrowany i trafi do luku bagażowego samolotu.

Co zabrać do bagażu podręcznego?

Wszelkie rzeczy, które pakujemy do torby podręcznej powinny brać pod uwagę określone limity ilościowe i jakościowe. Umieszczamy w walizce te przedmioty, które będą nam potrzebne podczas lotu . Możesz spakować: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów tj. woda, lekarstwa, kosmetyki pakowane w butelkach po 100 ml, żywność, ubrania, mały sprzęt medyczny. Produkty płynne powinno się spakować do transparentnej torebki o pojemności nie większej niż 1 l. Przeważnie limity ilościowe nie dotyczą pokarmów dla niemowląt. Oprócz tego możesz wziąć wszystko, co nabyłeś w sklepie duty free na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zabraniają pakowania do bagażu podręcznego: przedmiotów łatwopalnych, materiałów wybuchowych, substancji chemicznych lub trujących, części samochodowych, rzeczy o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Pakowanie bagażu podręcznego

Bardzo ważne jest, w jaki sposób ułożysz swoje rzeczy w walizce podręcznej. Na dnie walizki umieść ubrania i to, czego będziesz potrzebował w najmniejszym zakresie. Kapitalnym patentem jest rolowanie rzeczy i ściąganie ich recepturką. Oszczędza się miejsce i jednocześnie utrudnia się przesuwanie rzeczy w kompletnym bagażu. W środku możesz ulokować wszelkie kosmetyki i rzeczy płynne. Na wierzch zawsze wkładaj rzeczy cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), farmaceutyki a także to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: żywność, książkę, słuchawki, sprzęt medyczny. Powinno się także na samym wierzchu spakować cienką bluzę, przyda się kiedy temperatura w samolocie spadnie, a w dodatku materiał zabezpieczy przed zgnieceniem cenne przedmioty.

Warto pamiętać, aby zawsze sprawdzić regulacje linii lotniczych. Występujące dosyć często różnice w statutach mogą sporo namotać i wywołać kłopoty przy odprawie. Powinno się również sprawdzić wagę pełnego bagażu podręcznego, aby nic cię nie zaskoczyło podczas boardingu.