Jak uprać poduszkę?

Nikogo niewątpliwie nie trzeba przekonywać, że miło jest położyć się spać w czyściutkiej i świeżej pościeli. Nie jest to jedynie zadbanie o wrażenia estetyczne, ponieważ przede wszystkim ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednak napomknąć, że czystość pościeli to nie jedynie uprane i wyprasowane poszewki. Identycznie istotne jest dbanie o kołdry i poduszki, materace oraz regularne wietrzenie sypialni. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie nastręcza dużych trudności, o tyle należyte wypranie poduszek i kołder zawsze wzbudza niepewność i wahanie. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością?

Z jakiego powodu trzeba prać kołdry i poduszki?

Dla utrzymania czystości, zdrowia oraz komfortu snu bezwarunkowo należy prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, oznacza to kołdry i poduszki. Wyniki przeprowadzonych badań już dawno dostarczyły dowodów na to, że w pościeli gromadzą się roztocza i bakterie. Pojawiają się one naturalnie w rezultacie zbierania się kurzu i brudu, lecz też pozostałości po nas samych. Naskórek człowieka, pot, wydzieliny, włosy - to wszystko pozostaje w naszym łóżku i stanowi doskonałą pożywkę dla wszelakiego typu drobnoustrojów.W związku z tym tak ważne jest, aby okresowo prać i w miarę możliwości dezynfekować nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w stosownych detergentach i w programie o odpowiedniej temperaturze pozwoli nam usunąć dużą część grzybów, mikrobów, czy pasożytów. Dodatkowa dezynfekcja zaś zagwarantuje zdrowy sen, będziem mieć oddziaływanie na ograniczenie trądziku, różnego typu alergii, bądź astmy. Nie ulega wątpliwości także czyste kołdry i poduszki pomogą uniknąć zapalenia zatok i rozwój innych stanów zapalnych.

W jaki sposób wyprać poduszki i kołdry?

Zwyczajowo nasze powątpiewanie w temacie prania kołder i poduszek dotyczy tematu detergentów, odpowiedniej pralki i programu. Boimy się, że kiedy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra zdoła się zniszczyć, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a tym samym nasza kołdra utraci całkowicie swoje właściwości izolacyjne, nie będzie już lekka i wygodna. Tymczasem kołdry i poduszki należy prać, a osoby które mają na alergie powinny bezwarunkowo robić to znacznie częściej. Żeby zapobiec narastaniu symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub świądu, alergicy winni prać poduszki i kołdry co najmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe wystarczy, że upiorą kołdry i poduszki co dwa-trzy miesiące. Wskazane jest też wtrącić, że pościel wymaga częstej dezynfekcji w lecie, jak również w trakcie i po chorobie użytkownika.

Żeby ochronić, a nawet przedłużyć cechy użytkowe kołder i poduszek należy je prać okresowo w właściwy sposób. Najlepiej jest użyć do tego większą pralkę, by nie rolować kołdry, bądź poduszki. Warto jest także skorzystać z suszarki bębnowej, by wypełnienie mogło błyskawicznie wrócić do swojej puchatej struktury i nie zostawał skondensowany i nieforemny. Jednakże większość z nas nie dysponuje adekwatnymi urządzeniami w domu, toteż w przypadku niezbędności wyprania kołder i poduszek wyjątkowym wsparciem jest ekspresowa pralnia samoobsługowa. W pralni Speed Queen można korzystać z nadzwyczaj objętościowych urządzeń (od 7 do 20 kg), które spokojnie zmieszczą poduszki i kołdry. Starczy, że załaduje się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, włączy dedykowany program, a urządzenie dopasuje stosowną porcję hipoalergicznego detergentu i w krótkim czasie dokładnie wypierze całe pranie. Do tego w czasie prania, tuż przed płukaniem, uwalniany jest środek dezynfekujący, który całkowicie zdezynfekuje kołdry i poduszki. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Finalnie warto skorzystać z wielkiej suszarki bębnowej, dzięki której po 15 minutach zdołamy zabrać do domu pachnącą, suchą i miękką pościel. Nie ulega wątpliwości skorzystanie z maszyn dostępnych w pralniach Speed Queen pozwoli okresowo dbać o schludność kołder i poduszek, ich kompletną dezynfekcję bez wystawiania pościeli na zużycie w domowej pralce.