Jak przewidzieć wiosenne porządki?

Gdy zbliża się wiosenny czas, codziennie świat staje się bardziej dynamiczny i kolorowy. Chociaż dni są wciąż zimne, a noc przykrywa ziemię szronem, to mimo to mocne, świetliste promienie słońca, obrzękłe pąki roślin i głośne klucze powracających żurawi upajają nas ogromnym optymizmem. Wstępuje w nas niezgłębiona wola do metamorfoz, do działania. Na wiosnę niejednokrotnie rozpoczynamy nowe diety, zmieniamy nawyki lub fryzurę. Ale dla wielu koniec zimy to czas na uskutecznienie wiosennych porządków. Potrzebujemy kompletnie uporządkować i odnowić obszar dookoła siebie, usunąć zbędnych rzeczy, które nazbieraliśmy w ostatnim okresie i posegregować garderobę.

Wiosenny czas powoduje, że czujemy się nadzwyczaj zmotywowani do działania, ujawniamy nowe pokłady żywiołowości, ale czasami własny zapał jest tak duży, że funkcjonujemy nazbyt spontanicznie. W takim przypadku nasze wiosenne porządki są nieuporządkowane i powierzchowne. W związku z tym tak niezwykle znaczące jest zamierzenie kolejności działań, przemyślenie, co możemy zdołamy zrobić od razu, co potrzebuje przeznaczenia większego czasu i zaradności. Zacznijmy tymczasem od standardowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Naturalnie powinniśmy posiadać gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do odpowiednich powierzchni, w szczególności jest to istotne, jeżeli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Bezsprzecznie trzeba sprawić rezerwa płynów i detergentów, przy użyciu których wyczyścimy dom na błysk. Pomyśl jednakże, czy w końcu nie poprawniej definitywnie przerzucić się na eko sprzątanie i nie wybrać np. sody, octu lub specyfików ekologicznych? Powinniśmy też sprawdzić, czy posiadamy zasób wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeżeli pragniemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy przekazać na kwestę.

Porządkowanie stale zaczynaj „od góry”. Odkurzaczem bądź szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, wytrzyj kurze z wysokiej zabudowy oraz wyczyść żyrandole i lampy. Potem przetrzyj framugi od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest czyścić na bieżąco, jako że te dwa pomieszczenia posiadają nader ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Lecz jeżeli dawno nie sprzątałeś szczytów szafek kuchennych, nie szorowałeś okapu lub nie pucowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie optymalny na to czas. Płytki najlepiej jest przecierać środkiem z octem, żeby niwelować osady z kamienia i mydła. Jeżeli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je również w środku. Zalegające paprochy, pozostałości produktów spożywczych lub po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i kapitalnym otoczeniem do namnażania się rozmaitych robaków. Powinno się zatem dogłębnie porządkować wszelkie zakamarki w szafkach.

Potem czas na okna. Zaplanuj sobie mycie okien na etapy. Lepiej przeznaczyć trochę więcej czasu, aby rzetelnie umyć szyby, żeby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień na pół gwizdka poprzecierać okna, zdobędziemy słaby efekt, który świetnie będzie dostrzegalny w promieniach słonecznych. Wespół z myciem okien możemy dodatkowo zająć się lustrami i innymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu na przykład w witrynach. Jednocześnie powinniśmy postarać się o czystość żaluzji, czy rolet jak również o odświeżenie firanek oraz zasłon. Nie zapominajmy o kaloryferach, w których bardzo nagromadza się kurz.

Przyszedł pora na segregowanie rzeczy i czyszczenie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania a także buty i zająć się doborem garderoby. Z na pewno znajdzie się coś, co przestało nam się podobać albo pasować. Nie wskazane jest przechowywać w domu niewykorzystywanych ubrań, popsutej biżuterii, popsutych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie stosowną sposobnością na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których naczelnym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i gromadzenie kurzu. Jak uprzątniemy całkowicie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że posiadamy co niemiara miejsca do tego, ażeby pozostałe rzeczy były złożone prosto i przyzwoicie. Zapewne najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, powinno się wszak odwagi i rozsądku rodzica, by pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom zazwyczaj trudniej jest podjąć taką decyzję, więc jeżeli rodzic widzi, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, iż powinno się podzielić się tą zabawką z tymi, które nie posiadają ich zupełnie.

Jeżeli jest to realne warto zaopatrzyć się w organizery do szafek albo pudełka. Rzeczy posegregowane i powkładane do oddzielnych pojemników są bez trudu dostępne, a równocześnie łatwo jest utrzymywać w nich porządek.

Na koniec czas na podłogi. Jeżeli masz grube dywany, rozważ ich wytrzepaniu a także wypraniu. Może się tym zająć specjalistyczna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których również zbiera się kurz. Należałoby także posprzątać pod masywnymi meblami, trzeba je przestawić, by przyzwoicie umyć z trudem osiągalne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki pochłaniają niesłychanie dużo czasu a także wysiłku. Lecz nie powinno się się tym odstręczać, bo gdy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada świeże wiosenne powietrze, porządkowanie jest w dużym stopniu przyjemniejsze. Bazą dla sukcesu w porządkowaniu jest odpowiedni planner, który będzie zawierał stopniowe etapy porządków. Jeśli napiszesz sobie po kolei co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Przekreślaj także z listy fragmenty, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wówczas swoją pracę i będziesz mógł dać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.