Wiosna - uciążliwy czas dla osób z alergią

Kiedy dni się wydłużają, a słońce lekko zbliża się do Ziemi zaczyna się kolejny okres wegetatywny roślin.

Oczywiście ciepłe promienie słoneczne nadzwyczaj nas cieszą, jednakowoż niestety nie dla wszystkich jest to całkowicie lekki okres. Dla uczuleniowców razem z wczesnym początkiem wiosny zaczyna się przykry i przykry czas pylenia. Kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą podołać alergicy. Odpowiedzmy sobie więc, co pyli na wiosnę i jak można sobie pomóc w walce z symptomami uczulenia na pyłki?

Co pyli w czasie wiosny?

Sezon na pylenie zaczyna się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A kiedy zima przemija dosyć łagodnie i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pokazują się nawet pod koniec stycznia. Sam czas pylenia wydatnie się przedłuża i jest w dużym stopniu bardziej ciężki dla uczuleniowców. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej intensywnie, te drzewa w bardzo wysokim stopniu uczulają i prowokują alergie. W tym czasie ukazują się także pyłki innych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Uczuleniowcy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, katar i suchy kaszel. W okresie nieco późniejszym intensywnie rozpoczynają pylić jesion i dąb, a momentem szczególnie uciążliwym dla wielu osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty na przykład bylica. Natomiast późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają równie mocno, jak trawy.

Symptomy alergii na pyłki

Pyłki roślin są określane jako alergeny wziewne, ponieważ wnikają do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe - przez nos i usta. Główne objawy powiązane są z wyzwalaniem histaminy i odpowiedzią organizmu. pośród konkretnych objawów wymienia się:
- kichanie razem z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Wywołuje go mocny obrzęk śluzówki nosa oraz świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które objawia się obrzękiem i świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób czułych na pyłki w czasie pylenia zachodzi ten alergiczny symptom po zjedzeniu owoców lub warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, respons może pojawić się po zjedzeniu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w formie pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są haki radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeśli pojawią się przejawy znamienne dla alergii na pyłki, to znaczy np. napomknięty wyżej katar sienny, należy bezsprzecznie skierować się do specjalisty. Pamiętajmy, że nie leczona alergia i zlekceważenie objawów prowadzi w końcu do rozwoju astmy. Powinno się również już na samym początku wykonać szczegółowe testy, które potwierdzą bądź wykluczą alergię na konkretną roślinę. Przeprowadzenie panelu badań pozwoli także na wykrycie pozostałych rodzajów alergii np. pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli symptomy, które się pokazują na wiosnę zostaną potwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować poniższe sposoby:
- rośliny pylą najmocniej w określonych godzinach rankiem pomiędzy 5 a 8, po południu pomiędzy 17 a 19. Powinno się stronić spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym czasie w rejonach, w jakich dochodzi do mniejszego pylenia przykładowo nad morzem, lub wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w ciągu jazdy autem;
- wykonuj zaleceń lekarza i zażywaj zapisane lekarstwa.