Walory filatelistyczne

Fundament filatelistyki to zbieranie, szukanie, gromadzenie. To, co gromadzi filatelista, określa się mianem walorów filatelistycznych. Z jakiej przyczyny walor? Z tej przyczyny, że każdy element zbioru ma dla jego właściciela wyznaczoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest nadzwyczaj bogata. Z poniektórymi spotkać możemy się prawie na co dzień. Są to tak popularne walory, jak listy, znaczki lub stemple pocztowe. Niektóre z tych walorów zastać można niemal w każdym zbiorze, niektóre – wyłącznie w tych najbardziej sprofilowanych kolekcjach. Walory te są różne też pod względem wartości: spotkać można i te, które są bardzo tanie, jak i takie, za które należy zapłacić fortunę.

Walory filatelistyczne możemy podzielić na walory półpocztowe, pocztowe a także pozapocztowe.
Walory pocztowe są publikowane na mocy uprawnień pocztowych. Przeznaczone są dla wewnętrznej albo zewnętrznej służby pocztowej w związku z powierzaniem listów. Są to głównie znaczki pocztowe, całostki (czyli koperty pocztowe oraz karty), stemple, nalepki polecenia.Walory półpocztowe to twory, które wyprodukowane zostały przez inne organy, lecz są wykorzystywane w obrocie pocztowym za akceptacją władz pocztowych. Będą to przede wszystkim etykiety na loty specjalne, stemple pomocnicze, całostki z przedrukami.
Walory pozapocztowe wyrabiane są z uwagi na działalność poczty, lecz bez jej oficjalnego wkładu. Mogą to być modele znaczków, próby poligraficzne jak również pamiątki wydawane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zaakceptować za pełnowartościowe, muszą one dotrzymać kroku wielu warunkom. Nie mogą być pomięte ani poplamione. Uszkodzony walor filatelistyczny nie ma faktycznie żadnej wartości.

Największym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to w zasadzie z funkcji pełnionych przez ten urząd. Ongiś filateliści nagromadzali praktycznie wszystko, co było chociaż powiązane z aktywnością poczty jako instytucji zajmującej się dostarczaniem przesyłek. Stanowisko to uległo tymczasem ostatnio przemianie, ze względu na to, iż obecnie działania poczty są znacznie bardziej różnorodne.