Szafy chłodnicze i ich charakterystyka

Wyposażenie sklepów stoi przed dużymi zmianami technologicznymi. Urządzenia takiej jak lady i szafy chłodnicze będą niedługo pełnić nieco więcej funkcji niż dotychczas.

Ze względu na zmieniające się potrzeby rynku, prócz standardowych urządzeń chłodniczych tj. lady czy regały chłodnicze, dziś w sprzedaży znaleźć można także specjalny rodzaj tych mebli, czyli tzw. szafy chłodnicze. Urządzenia tego typu z wyglądu przypominają klasyczne lodówki, z tą niewielką różnicą, że zamiast tradycyjnych drzwiczek stalowych, bardzo często spotyka się tutaj drzwiczki przeszkolone. Takie rozwiązanie pozwala zajrzeć do wnętrza szafy bez konieczności jej otwierania, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Tego typu meble chłodnicze najczęściej spotyka się w sklepach i w cukierniach, a także w niektórych lokalach gastronomicznych. W odróżnieniu od klasycznych chłodziarko-zamrażarek dedykowanych do użytku prywatnego, szafy chłodnicze pozbawione są części odpowiadającej za mrożenie produktów i na ogół mają znacznie większą pojemność niż klasyczne, domowe lodówki.

Sposób chłodzenia

Większość dostępnych na rynku urządzeń chłodniczych przeznaczonych do zastosowań komercyjnych, oferuje szeroki zakres regulacji temperatury chłodzenia. Wynika to z zastosowania wymuszonego obiegu powietrza, poprzez instalację wewnątrz urządzenia chłodniczego dodatkowego wentylatora. Instalacja niewielkiego wentylatora w radykalny sposób wpływa na zwiększenie sprawności działania chłodziarki. W bezpośredni sposób przekłada się to na szybsze chłodzenie produktów umieszczonych wewnątrz szafy chłodniczej – owiewające produkty powietrze szybciej odbiera z nich ciepło i wydala je na zewnątrz urządzenia. Urządzenia chłodnicze z zainstalowanym w ich wnętrzu wentylatorem nazywamy urządzeniami bazującymi na tzw. chłodzeniu dynamicznym. W przypadku klasycznych chłodziarek mamy do czynienia jedynie z samoczynną (grawitacyjną) wymianą powietrza, w związku z czym o takich urządzeniach mówimy, że bazują one na chłodzeniu statycznym. Ten sposób chłodzenia jest mniej wydajny, ale i bardziej oszczędny, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej.

lodowki 2

Design

Komercyjne urządzenia chłodnicze, zwłaszcza te dedykowane dla gastronomii, prócz wysokiej efektywności działania, muszą charakteryzować się również eleganckim wyglądem zewnętrznym. Dlatego większość szaf chłodniczych przeznaczonych dla zastosowań komercyjnych standardowo wyposażona jest w przeszklone drzwi i wewnętrzne podświetlenie, umożliwiające lepszą ekspozycje przechowywanych we wnętrzu produktów spożywczych lub napojów. Oczywiście szafy chłodnicze różnią się od siebie wielkością czy sposobem wykonania, zawsze są to jednak przedmioty estetycznie wykonane i łatwe do utrzymania w czystości, w czym pomagają stalowe lub szklane półeczki, a także sposób wykończenia wnętrz szaf – zwykle mają one gładkie ściany, który wystarczy od czasu do czasu przetrzeć ściereczką.

Zastosowanie

Podobnie jak wszystkie profesjonalne urządzenia chłodnicze, również szafy chłodnicze znajdą wiele zastosowań w branży spożywczej. Urządzenia tego typu najczęściej wykorzystywane są do chłodzenia półproduktów w lokalach gastronomicznych, a także wędlin, serwów, nabiału lub napojów w sklepach spożywczych. Najczęściej są to sklepy większej wielkości, gdzie łatwo o znalezienie wolnego miejsca do ustawienia tego typu, dość dużych rozmiarowo mebli.