Drukowanie 3d ile trzeba zapłacić?

Druk 3D staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście już od czasów swojego powstania kusił i ciekawił, stawał się również produktem, którego pożądało naprawdę wiele osób. Sytuacja ta nie zmieniła się do dnia dzisiejszego – choć druk 3d jest bardziej powszechny, to nadal wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup profesjonalnej drukarki. Technologia ta prężnie się rozwija, jednak trzeba jeszcze poczekać, zanim powiemy, że jest już całkiem powszechna.

Wydruki 3D - Ceny nadal nie są niskie

Jeżeli chodzi o ceny samych drukarek, to oczywiście są one bardzo zróżnicowane. Najprostsze, podstawowe drukarki można zakupić już od 1,5 tyś PLN, najdroższa? No cóż, można powiedzieć, że górna granica nie istnieje – wciąż powstają innowacyjne modele drukarek przemysłowych, których ceny są naprawę bardzo wysoki. Do firmy zajmującej się modą, projektowaniem czy architekturą, można zakupić drukarkę której koszt będzie wahał się od kilkunastu, do kilkudziesięciu PLN.

Chce zająć się drukiem, ale nie wiem, ile to będzie kosztować

Drukowanie w 3D jest kosztowne – każdy zdaje sobie z tego sprawę. Zakup samej drukarki jest dużym kosztem, do którego trzeba doliczyć również filamenty, a więc materiały przeznaczone do druku.  W czasie wydruku zużywa się ich sporo (oczywiście wiele zależy od wielkości drukowanych przedmiotów), a niektóre z nich są bardzo kosztowne najtańsze filamenty można zakupić za ok. 100 zł za 1 kilogram materiału. Jednak, warto pamiętać, że jest to cena najniższa, a ceny innych materiałów mogą sięgać kilkuset złotych za 200 gram. Nie zapominajmy również o czasie – drukowanie przestrzenne nie jest szybkie. Jeżeli myślimy, że wydrukujemy nasz projekt w kilka minut, niestety zawiedziemy się – rachunki za prąd – jak kol wiek banalnie to brzmi - również należy doliczyć do kosztów ogólnych. Choć drukowanie w 3D nie jest tanie, wiele osób decyduje się na wypróbowanie tej jakże interesującej technologii!

Pamiętaj, nie musisz robić tego sam

Obecnie, kiedy tak wiele firm decyduje się na outsourcing, zlecanie zamówień na zewnątrz firmy nie jest niczym dziwnym, ani niespotykanym. Jeżeli zatem prowadzimy firmę, która wykorzystuje wydruki 3D (np. specjalistyczne makiety, biżuterię wykonywaną na zamówienie), lecz nie opłaca się jej kupować własnego sprzętu, idealnym rozwiązaniem będzie zlecić wykonanie wydruku specjalizującym się w tym firmom. Naturalnie, nie jest to tanie rozwiązanie, jednak zakup własnej drukarki 3D przy małym zapotrzebowaniu, mija się z celem. Ile kosztuje zamówienie profesjonalnego wydruku? Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od ilości zamówionych prototypów, ich skomplikowania, a także od wykorzystywanego filamentu. Drukowanie dla profesjonalnych celów, dla firm – jest opłacalne. Niestety, jeżeli chcemy wydrukować mały element, który jest nam potrzebny np. do ratowania urządzenia, może okazać się, ze jego wydruk znacznie przekroczy cenę zakupu nowego sprzętu. Dlaczego? Małe lub skomplikowane części wymagają wielu godzin pracy poświęconej ich projektowi, który również jest częścią zlecenia.