Artificial Intelligence

Ten rok to następny ogromny krok do przodu dla Artificial Intelligence, innymi słowy sztucznej inteligencji, bowiem należąca do Google firma Deep Mind opracowała machinę, której po raz pierwszy w historii udało się pokonać człowieka w bardzo skomplikowaną, starochińską planszową grę Go. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, gdyż IBM zaprojektowało zupełnie innowacyjną technologię, dzięki której komputery mogą zrobić znacznie większy postęp i pracować znacznie szybciej niż dotychczas.

Specjaliści IBM opracowali wyjątkowe chipy łączące procesor z niezwykle szybką pamięcią resistive RAM (RRAM). Chipy te nazwano rezystywnymi jednostkami obliczeniowymi, z angielskiego resistive processing units (RPU). Pozwalają one na tworzenie systemów, jakie mogą w faktycznie błyskawiczny sposób pobrać informacje ze swych zasobów danych oraz równie szybko je przetworzyć. W wyniku tego neuronowe sieci będą mogły uczyć się aż 30 tysięcy razy szybciej niż dzieje się to obecnie - aż trudno sobie wyobrazić taką szybkość i to, jak wiele innowacyjna technika może odmienić. Układy, w jakich wykorzystane pozostaną rezystywne jednostki obliczeniowe będą w stanie nie tylko dokonywać tłumaczeń na wszystkie światowe języki, lecz również rozróżniać naturalny język. Co więcej, jeden maleńki chip wystarczy, aby sztuczna inteligencja ekspresowo nauczyła się nowych sztuczek i to bez niezbędności wykorzystania silnego superkomputera.

Niestety na razie odkrycie to pozostaje wyłącznie jako zapis na papierze, a inżynierowie opracowują sposoby konstruowania takiego rodzaju systemów. Twierdzą oni, iż obecna technika pozwala na wprowadzenie w życie takiego współczesnego rozwiązania, zatem pozostaje jedynie wyczekiwać.