Wymarzony gadżet

Jeszcze nie tak dawno był to rodem z filmów sci-fi i motyw spotykany w wielu grach komputerowych. Jakiś czas temu zwykły Kowalski nie dałby wiary, że zakładając tylko i wyłącznie okulary zobaczymy całkiem co innego od tego co nas otacza.

Można się domyślić, że w pierwszej chwili myśląc o takich rozwiązaniach można pomyśleć o użyciu ich tylko w grach komputerowych oraz konsolowych. Nie trudno zapomnieć, że taka technologia w pewnych branżach stosowana jest i to od dosyć dawna.Wszelkiego rodzaju symulatory samolotów, pojazdów, statków bądź maszyn to zaledwie początek. Od wielu lat piloci nim wsiądą do realnej maszyny muszą wpierw spędzić mnóstwo czasu w symulatorach. Z wirtualnych gogli korzystają także chirurdzy. Używając VR (wirtualnej rzeczywistości) wspomagane są terapie lecznicze wielu chorób.

W ostatnim czasie wirtualne gogle zyskały na popularności, gdyż zaczynają wchodzić na rynek sprzedaży detalicznej. Obecnie co raz większa liczba marek oferuje gogle VR do różnorodnych zastosowań. Jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych jest Oculus Rift. Ten potentat z branży VR sprzedaje swoje gogle wraz z dedykowanym kontrolerem. Inną dużą firmą, która udostępnia takie technologie jest Sony. Stworzony przez Japończyków projekt morfeusz jest rozwiązaniem ściśle przeznaczonym dla konsol PlayStation. Własne gogle posiadają także tacy producenci jak Samsung, Google czy HTC. Jednak ich sprzęty współpracują jedynie z innymi produktami tych firm.