Drony

Drony to jeden z wielu wynalazków, który na rynku pojawił się nie tak dawno. Choć urządzenia te mają o wiele dłuższą historię to w związku z ich szerokimi możliwościami szpiegowskiego przeznaczenia przez długi czas nie były osiągalne w sprzedaży. Drony, które były osiągalne można było nabyć po wręcz astronomicznych cenach.

Technika idzie jednak do przodu i pewnych trendów nie można zatrzymać. Obecnie drony można kupić w wielu sklepach i tak naprawdę nie są one już tak drogie. Wszystko zależy od rozmiaru tego bezzałogowego statku powietrznego. Na dobrą sprawę mając smykałkę do tworzenia tego typu urządzeń można znaleźć plan w Internecie, zakupić wymagane podzespoły i samemu stworzyć własny dron. Generalnie urządzenia te można sklasyfikować ze względu na ich masę. Najmniejsza kategoria klasyfikuje urządzenia poniżej 5 kg, a największa obejmuje wszystkie powyżej 2 ton. Tak ogromne i ciężkie drony są wykorzystywane w celach militarnych i nie są one dostępne dla ogółu.

Istnieje również podział ze względu na osiąganą maksymalną wysokość. W tym podziale istnieją trzy rodzaje: Poniżej 1 km, pomiędzy 1, a 10 km i powyżej 10 km. Jak łatwo się domyślić drony z ostatniej kategorii to przeważnie statki wojskowe używane w różnych misjach militarnych i szpiegowskich. W przypadku małych dronów tworzonych dla zabawy ich parametry i osiągi nie są powalające, ale do celów rozrywkowych są wystarczające. W przypadku dronów wojskowych to zdążyły już się zasłużyć na wojnach. O ich działaniach można było się przekonać np. przy okazji walk w Iraku.