Jak komunikować się z bliskimi za granicą?

Wyjazdy zagraniczne czy to na wakacje czy w sprawach służbowych są dzisiaj coraz częstszym zjawiskiem. Łatwość przekraczania granic, niskie ceny podróży – te czynniki wpływają na wzrost popularności wyjazdów zagranicznych. Kontakt w przypadku takiego wyjazdu jest utrudniony, jednak nie niemożliwy. Wystarczy wcześniej o nim pomyśleć i uzgodnić z bliskimi formę kontaktu. W grę wchodzą wszelkie komunikatory internetowe czy zwykły telefon. Jeśli tylko odpowiednio wcześnie się o tym pomyśli to kontakt może być nawet bardzo tani.

Telefon – najprostsza forma kontaktu

Wyjazd za granicę często oznaczało, że telefon zostawał w kraju, aby nie naliczono dużych opłat. Dzisiaj się to wszystko zmienia dzięki ofercie roamingu wielu dużych sieci komórkowych. Bez wcześniejszego wykupienia tego dodatku telefonowanie za granicę czy pisanie smsów jest zupełnie nieopłacalne a rachunki za telefon mogą być zbyt duże. Roaming wiele sieci oferuje w abonamencie i innych ofertach, jednak przed wyjazdem warto zorientować się czy jest on na pewno aktywny. Jeśli chodzi o zagraniczne połączenia telefoniczne to wbrew pozorom bardziej opłacalny okazuje się telefon stacjonarny. Wystarczy znać kierunkowy numer za granicę i bez roamingu koszty są znacznie niższe niż w przypadku komórek.

Najtańsza forma kontaktu za granicą – internet

Niewątpliwie internet jest najchętniej wybieraną formą kontaktu podczas wyjazdów za granicę. Jest także najtańszy jeśli się skorzysta z punktów wi-fi lub karty do telefonu z sieci zagranicznej. Wszelkie komunikatory jak gadu-gadu, skype czy portale społecznościowe typu facebook i instagram są całkowicie darmowe, o ile jest dostęp do internetu. Z nim nie ma jednak większych problemów – mamy XXI wiek i większość hoteli posiada darmowe wi-fi, także wiele restauracji i punktów w większych miastach oferuje darmowy dostęp do internetu. W przypadku chęci bycia bardziej mobilnym i posiadania internetu w telefonie przez cały czas są dwie opcje – albo można wykupić ofertę roamingu z internetem (niestety w przypadku takiego internetu jest go mało, zazwyczaj kilkadziesiąt – kilkaset megabajtów) lub druga opcja, którą stosują doświadczeni podróżnicy – wystarczy wykupić numer telefonu z kraju w którym się jest z opcją nielimitowanego internetu. Tak samo jak w Polsce, w innych krajach wiele sieci komórkowych przyciąga nowych klientów taką ofertą. Cena jest niska i już za 5 euro można mieć nielimitowany dostęp do internetu w kraju aktualnego przebywania. W krajach afrykańskich takich jak Egipt czy Tunezja jest to jeszcze mniejszy wydatek. Warto jednak się zorientować wcześniej czy w danym kraju, tak samo jak w Polsce, numer trzeba najpierw zarejestrować na daną osobę.

2017 – rok przełomowy jeśli chodzi o telefonię komórkową za granicą

To właśnie w 2017 roaming ma zostać zniesiony. Dzięki temu wszelkie połączenia międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej i internet będą w normalnych cenach jak na terenie Polski. Operatorzy pomimo tego i tak ostrzegają, że wprowadzą naliczanie dodatkowych opłat po przekroczeniu pewnej ilości dostępnych minut, smsów czy megabajtów danych, jednak zbyt duże zarobienie na klientach uniemożliwią im wprowadzone limity – ceny nie mogą przekroczyć 19 eurocentów dla połączeń, 2 eurocentów za mms i 5 eurocentów za 1 megabajt danych.

Inne formy komunikacji

Oprócz posiadania swojego telefonu komórkowego czy laptopa, z których to urządzeń można się komunikować za pomocą internetu czy sieci komórkowej, można bezpośrednio na miejscu skorzystać z kafejek internetowych. Jest to dobre wyjście jeśli skorzystanie z internetu raz dziennie usatysfakcjonuje taką osobę. Koszty wydają się być niskie, jest to rozwiązanie wygodne, jednak należy uważać, aby nie logować się na żadne konta bankowe czy inne znaczące miejsca do których nie powinny mieć dostępu inne osoby. Także telefon stacjonarny za granicą czy budki telefoniczne to dobry wybór. Wystarczy wykupić kartę, która ma jeszcze jedną zaletę – dostępne jest tyle rozmów, ile zostało minut wykupionych. Łatwiej dzięki temu jest planować wydatki.