Światłowód dlaczego warto na niego postawić?

Nieograniczone możliwości światłowodu zapewniają pewny dostęp do Internetu, telewizji i telefonii. Jest to technologia przyszłości, która już wkracza na salony, chociaż jeszcze nie wykorzystuje się jej pełnego potencjału.

Światłowód – czym jest i co decyduje o jego niezawodności?

Światłowód to kabel zbudowany z przezroczystego włókna szklanego z dodatkiem sztucznych tworzyw, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie danych za pomocą światła. Kabel światłowodowy zalicza się do niezwykle nowoczesnych technologii teleinformacyjnych. Jest niezawodny, ponieważ charakteryzuje się wysoką odpornością na zakłócenia – niekorzystne warunki pogodowe nie zakłócają jego pracy, co ma miejsce w przypadku klasycznego okablowania. Jedną z jego największych zalet jest nieograniczona prędkość przesyłu. Powyższe cechy sprawiają, że dzięki światłowodowi zyskujemy pewny i szybki dostęp  do sieci internetowej.

Dlaczego światłowodowy Internet jest pożądany?

Szybkie i stabilne łącze zapewnia przyjemność korzystania z Internetu, a także wpływa na zwiększenie efektywności nauki lub pracy ze względu na sprawny dostęp do potrzebnych informacji. Zainstalowanie sieci światłowodów w domach i blokach w bezpośredni sposób przekłada się na komfort czerpania korzyści z multimediów dostępnych za pośrednictwem Internetu. Dostęp do światłowodów oznacza dla wymagających użytkowników brak ograniczeń w zakresie prędkości przesyłu danych.

Czy światłowody będą dostępne wszędzie?

Zanim sieć światłowodowa zagości wszędzie na dobre minie sporo czasu, ponieważ kable światłowodowe są na razie doprowadzone do mieszkań w niewielu miejscach. Prawdopodobnie nowo powstające mieszkania szybciej zyskają dostęp do nowoczesnej technologii teleinformacyjnej, ponieważ deweloperzy otwierają się na jej możliwości i zdarza się, że nawiązują współpracę z dostawcami światłowodów, wyposażając w nie powstające budynki. Podłączanie kabli światłowodowych jest prostsze w przypadku nowych inwestycji niż w zamieszkałych już budynkach. W efekcie klienci kupujący nowe mieszkanie od razu zyskują dostęp do najsprawniej działającego i oferującego najwięcej możliwości łącza internetowego. Jedynym problemem może być kwestia finansowa, ponieważ ceny mieszkań wyposażonych w światłowód wrastają. Operatorzy usług internetowych instalują światłowody także w starych budynkach, ale wyłącznie na obszarze, gdzie zgłaszane jest większe zapotrzebowanie na to rozwiązanie. Na przykład na stronie https://www.inea.pl/swiatlowodmożna zobaczyć, gdzie firma Inea planuje instalować światłowody. Również inni dostawcy informują o swoich działaniach. Na pewno w dużych miastach istnieje większa szansa na szybkie uzyskanie dostępu do najszybszego Internetu, ale na zupełne zastąpienie obecnej technologii przez światłowody trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

W jaki sposób przebiega instalacja sieci światłowodowej w budynku?

Aby stworzyć sieć światłowodową, trzeba ją budować prawie od nowa – wykorzystuje się jedynie niektóre elementy dotychczasowej infrastruktury. W niektórych przypadkach konieczne jest wywiercenie otworów w ścianie. Okablowanie budynku zajmuje zwykle kilka dni. Natomiast same prace w mieszkaniu danego klienta kilka godzin.