Urząd Komunikacji Elektronicznej

Polska czyni kolejne kroki, aby dogonić zachodnią Europę w temacie poziomu cyfryzacji i jakości usług telekomunikacyjnych. Z początkiem 2016 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił na swym portalu wypuszczenie wyszukiwarki infrastruktury i usług szerokopasmowych.

Wiele osób może nie mieć pojęcia o istnieniu tego organu w naszym kraju. UKE to znaczy Urząd Komunikacji Elektronicznej zaistniał w 2006 roku i zajmuje się przede wszystkim regulacją przepisów w sprawach rynku usług telekomunikacyjnych i pocztowych.

Stworzenie wyszukiwarki to kolejny krok, który ma uprościć dostęp klientów do informacji dotyczących potencjalnej dostępności usług. W sposób naturalny ma to też poprawić jakość oraz ilość ofert usługodawców, ponieważ konsument będzie mógł indywidualnie dobrać operatora nie ograniczając się tylko do tego, który sam skontaktował się z klientem.

Dobre jest to, iż korzystając z wyszukiwarki jesteśmy w stanie sprawdzić dostępność nie tylko w miejscu zamieszkania, lecz w dowolnym miejscu w naszym kraju. Wszystkie dane pochodzą prosto od operatorów, którzy we własnym zakresie dostarczają informacje do UKE. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość wykonania zgłoszenia zapotrzebowania. W przypadku braku pożądanej usługi pod wskazanym adresem, ewentualny konsument może dokonać zgłoszenia oraz dowiedzieć się czy i ewentualnie kiedy będzie to możliwe.

Wprowadzenie wyszukiwarki niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Skorzysta zwłaszcza klient, który będzie mógł wprost dowiedzieć się na jakie produkty może liczyć a także poznać cennik usług. Nieznacznie skorzystają również usługodawcy, którzy będą mogli przedstawić swoją ofertę wprost zainteresowanym. Argumenty za będą płynąć także dla państwa, które zdobędzie dane odnośnie popytu na dane usługi.