3 grzechy główne, przez które tracisz ruch na firmowej stronie www

Przedsiębiorstwo działające bez własnej witryny w sieci, pozbywa się wielu cennych klientów i możliwości dochodów. Obecnie trudno znaleźć firmę, która nie posiadałaby nawet strony www pełniącej jedynie rolę wizytówki. Dlatego też sam portal to obecnie zdecydowanie za mało. Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z błędów, które mogą kosztować utratę cennych klientów.

Firmowa strona www jest dla dla internautów i kontrahentów źródłem informacji o działalności przedsiębiorstwa. To na niej klienci zapoznają się z ofertą, zamawiają usługi czy kupują produkty. Witryna stanowi wirtualne odzwierciedlenie siedziby firmy, a więc jeśli klienci spotkają się z ignorancją, zepsutą windą i niemiłą obsługą, to nie zabawiają tam zbyt długo. Jakie grzechy właścicieli stron internetowych sprawiają, że użytkownicy albo nie znajdują witryny w sieci, albo szybko ją opuszczają?

Po pierwsze: źle dobrana domena

Nazwa adresu www jest podstawowym czynnikiem wpływającym na ruch na stronie oraz pozycję w wyszukiwarkach. Warto wybierać takie nazwy, które są łatwe do zapamiętania, kojarzące się z nazwą firmy, ale przy tym krótkie, zwięzłe i chwytliwe. Najczęściej gdy ktoś usłyszy o danej firmie bądź produkcie, wpisuje jego nazwę w pole przeglądarki, dodając rozszerzenie po kropce. Najbardziej odpowiedni adres to po prostu "NazwaTwojejFirmy.pl". Lepiej unikać długich nazw, porozdzielanych łącznikami, ponieważ trudno będzie je podyktować przez telefon. Źle postawiony myślnik lub inny trudny do zapamiętania znak może przekierować internautę na zupełnie inny adres, a lepiej dla nas, żebyśmy nie byli z nim skojarzeni. Nie warto wybierać polskich znaków diakrytycznych - wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, że w adresach nie występują ą, ę, ś, ć itd., więc te litery i tak będą pomijane. Nie zawsze da się wybrać wolną domenę, która akurat najbardziej nam odpowiada. Niektóre firmy stosują wówczas różne rozszerzenia: .net, .com, .eu., .biz. Polscy internauci są przyzwyczajeni do końcówki .pl. Jeśli więc organizacja nie ma zasięgu międzynarodowego (.com wchodzi wtedy w grę), to lepiej zdecydować się na krajowe rozszerzenie.

Po drugie: słaby hosting

Jak wynika z przeprowadzonej w zeszłym roku analizy portalu Blink.pl na zbyt długi czas ładowania się stron internetowych mają wpływ ciężkie obrazki umieszczane w treści, brak stosowania kompresji oraz kiepskiej jakości hosting. Spośród niespełna 3 tysięcy zbadanych stron 5,5 proc. było ulokowanych na wolnych serwerach. Usługa hostingowa powinna być tak dobrana, by witryna ładowała się błyskawicznie po wpisaniu jej adresu w okno przeglądarki. Wszelkie błędy, długi czas oczekiwania i renderowania jedynie irytują odwiedzających. Ktokolwiek odwiedza naszą stronę, robi to, by oszczędzić czas i szybko zamówić usługę czy zdobyć informacje. Przyczyną powolnego wczytywania się treści może być albo odległa lokalizacja serwera, albo źle dobrany pakiet hostingu, czyli za mała ilość zasobów i mocy obliczeniowej procesora. Warto wtedy pomyśleć o wymianie hostingu ze współdzielonego na VPS lub wybranie korzystniejszej oferty. Dobrze jest także włączyć kompresję, polegającą na tym, że pliki przesyłane odbiorcy mają mniejszy rozmiar, a witryna ładuje się sprawniej. O taką funkcjonalność najlepiej zapytać dostawcę usług hostingowych.

Po trzecie: nieprzyjazny skrypt

Nie bez znaczenia jest również to, jak wygląda firmowa strona www. Grafika, layout, key visual powinny być z jednej strony atrakcyjne i przyciągające klientów, ale z drugiej muszą być również wygodne w obsłudze. Internauci nie mogą poświęcać za dużo czasu na szukanie przycisku z ofertą lub formularza kontaktowego. Najczęściej firmowe strony popadają w dwie skrajności: są tworzone w nowoczesny, efektowny i niestety skomplikowany sposób lub przyjmują szablonową i przestarzałą szatę graficzną. Współcześnie liczy się także responsywność, czyli dopasowanie wyglądu strony do ekranów urządzeń mobilnych. Trzeba na to zwrócić uwagę w przypadku witryn stawianych kilka lat temu, ponieważ obecnie jest to już standardem. Najważniejsze, aby witryna była przyjazna dla odwiedzających, co sprawi, że klienci pozostaną na niej dłużej.

Podsumowując, dobra firmowa strona www, która cieszy się zainteresowaniem klientów i zajmuje wysokie pozycje w wyszukiwarkach cechuje się:

  • łatwą do zapamiętania nazwą domeny, najlepiej z rozszerzeniem .pl

  • sprawnym hostingiem, obsługiwanym przez profesjonalistów, którzy zadbają o szybki czas ładowania się witryny,

  • przyjazną dla internautów szatą graficzną oraz wygodną w odbiorze treścią.