Opieka nad koszatniczką

Które zwierzęta domowe zobaczyć można w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok psów i kotów naszymi ulubieńcami nierzadko są gryzonie. Sklepy zoologiczne w tej chwili proponują nam nam coś więcej niż jedynie chomiki albo myszki. W efekcie w gronie naszych ulubieńców pojawiła się koszatniczka – ujmujący gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczki zdobyły serca Polaków swym wizerunkiem a także łatwością hodowli. Chociaż nie jest to gryzoń zbyt wymagający, to jak każdy zwierzak wymaga odpowiedniego podejścia ze strony człowieka. Jak wobec tego zadbać o koszatniczkę?

Koszatniczka wymaga przede wszystkim własnej klatki. Sklepy zoologiczne, widząc wzrastające zainteresowanie gryzoniami, mają w sprzedaży coraz więcej wygodnych klatek, w których gryzonie mają zapewnione dobre warunki. Miejmy na uwadze, iż koszatniczka powinna mieć klatkę dopasowaną miarą do swoich potrzeb, nie może to być malutka klatka dla gryzoni, zaopatrzmy się w wielopoziomową klatkę, gdzie zmieszczą się konary, po których koszatniczka przepada się wspinać.

Nader znacząca będzie także stosowna dieta. Roślinożerne koszatniczki lubią te mieszanki, które powstały z myślą o nich. Suchy granulat, ziarna a także trawa – takie menu jest podstawą dla koszatniczki. Koszatniczka musi posiadać też stały dostęp do siana dla gryzoni a także naturalnie do czystej wody. Koszatniczkom nie należy podawać także cukru pod żadną formą.  

Menu oraz klatka to nie wszystko. Właściwe zabawki to kolejna ważna rzecz. Dynamiczne z natury koszatniczki wymagają ruchu, w związku z tym ich wybieg musi mieć nie tylko stosowne wymiary, ale i wyposażenie. Z reguły będzie to duża karuzela.

Oprócz regularnego czyszczenia klatki bardzo ważne jest również zabawa z koszatniczką poza klatką. Dzięki temu może ona bez ograniczeń pobiegać, co w wypadku tak żywego gryzonia jest rzeczą nader istotną. Każdy kto chce mieć koszatniczkę w swoim domu powinien również pamiętać o jednej rzeczy. Koszatniczka choć nie jest zbyt trudnym lokatorem, za to może utrudnić żywot poprzez hałasy. Gryzienie prętów czy witek, bieganie po klatce oraz w kołowrotku o każdej porze dnia i nocy – z takimi dźwiękami musisz się liczyć w momencie, gdy przyprowadza się do mieszkania koszatniczkę. Chociaż głośna oraz ruchliwa, zdoła się okazać niezwykle ciekawym przyjacielem w naszym mieszkaniu, a oglądanie jej podczas zabawy może uczynić mnóstwo uciechy.