Poznawaj przez zabawę!

Parki edukacyjne to miejsca w których dorośli oraz dzieci zdołają aposteriorycznie przekonać się o funkcjonowaniu sił natury oraz poniektórych praw fizycznych.

Od normalnych muzeów naukowych, których wystawa bywa raczej statyczna, parki edukacyjne wyróżnia fakt, iż wymagają od odwiedzających jakichś działań. Z tego powodu parki zaopatruje się w przeróżnego rodzaju urządzenia jak również budowle, które każdy zwiedzający może dotknąć i wypróbować ich funkcjonowanie.

Przewodnim celem parków edukacyjnych jest, oprócz przyjemności, wzniecanie w najmłodszych zainteresowania nauką, wyjaśnianie jej podstawowych praw, a także prezentowanie ciekawostek naukowych. W kraju powstaje coraz więcej tego typu obiektów, tak ochoczo odwiedzanych tak przez indywidualnych turystów, jak i wycieczki szkolne.

Z największych oraz najbardziej znaczących wyliczyć można: Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu, Ogród Doświadczeń w Krakowie, Gdańskie Centrum Hewelianum a także Warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Eskapada do parku edukacyjnego będzie wspaniałym pomysłem na rodzinną rozrywkę, połączoną ze nabywaniem wiedzy.