Nauka dla medycyny

Na schorzenie Alzheimera cierpią miliony ludzi, a według najnowszych obliczeń do roku 2030 liczba chorych sięgnie 65 milionów. Jest to choroba nieuleczalna, a przynajmniej było tak do niedawna, gdyż przypuszczalnie odkryto na nią lekarstwo.

Zrealizowany przez specjalistów test białka IL-33 na myszach dowiódł, iż w ciągu zaledwie jednego tygodnia białko to może całkowicie cofnąć zmiany chorobowe.Myszy, jakim zaaplikowano białko, zostały najpierw genetycznie zmodyfikowane tak, żeby zachorowały na chorobę będącą odpowiednikiem Alzheimera. Codziennie dostawały one odpowiednią dawkę białką i już po 7 dniach okazało się, iż amyloidowe blaszki, które odkładają się u chorej osoby w mózgu oraz blokują wymianę informacji pomiędzy neuronami, pozostały wypłukane. Dodatkowo, w rezultacie działania białka zablokowane zostało powstawanie kolejnych amyloidowych blaszek. Najistotniejsze jednakże jest to, że zwierzętom zaczęła polepszać się pamięć, a ich kognitywne funkcje powróciły do normy sprzed rozpoczęcia badań.

Wyniki uzyskane w trakcie tych badań są bardzo obiecujące, choć naukowcy twierdzą zgodnie, iż póki co tyczą się one jedynie myszy i nie ma pewności, czy podobna terapia będzie skuteczna u ludzi. Jest jednak spora nadzieja, że tak się stanie. Niestety testy kliniczne potrwają jeszcze co najmniej kilka lat, dlatego chorzy muszą jeszcze zaczekać. Białko IL-33 znajduje się w ludzkim organizmie naturalnie, zwłaszcza w układzie nerwowym. Ma ono działanie przeciwzapalne oraz pobudza komórki nazywane mikroglejem, to znaczy umiejscowione w mózgu makrofagi, jakie wpływają na odpowiedź odpornościową organizmu.